347
MAYIS-HAZİRAN 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA
Tasarıma Kapsayıcı Yaklaşım:
HERKES İÇİN TASARIM

YAYINLAR

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU ADIM ADIM


İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY


TÜRKÇE ÖZETKÜNYE
ANMA

Anma Programı 2008-2010

Modernist Açılımda Bir Öncü: SEYFİ ARKAN

Mimarlar Odası’nın 2006 yılında Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin 10. döneminde paralel bir program olarak ilkini düzenlediği Anma Programı ile 2006-2008 döneminde Mimar Kemalettin, kapsamlı bir araştırma sonucu hazırlanan kitaplar, sergi ve sempozyum ile gündeme taşınmıştı. Anma Programı, iki yıllık bir araştırma dönemine yayılan ve Türkiye mimarlığına, kentlerine, yapı stokuna, mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimar(lar)ın anısını yaşatmak üzere düzenleniyor.

2008-2010 dönemi Anma Programı’nda ise, döneminde “Devlet Mimarı” olarak anılan, Türkiye mimarlığında 1930’lar modernizminin soy örneklerini veren birkaç mimar arasında yer alan ve veriminin içeriği, hacmi, sürekliliği ve örnek repertuarının zenginliği nedeniyle başta gelen ismi olan Seyfi Arkan anılmaya değer bulundu. Arkan, kişiliği ve yapıtları modern mimarlık literatürünün en yetersiz düzeyde belgelenen mimarıdır. Mesleki veriminin bir dönemi, Cumhuriyet ve Atatürk adları ile çakışan Arkan, Cumhuriyet mekânının Batılılaşmasında Türk mimarlarının üstlendiği sorumluluğu en üst düzeyde taşıyan isimdir. Cumhurbaşkanlığı köşkleri, devlet yapıları, halkevi binaları, bu mesleki katkının önemli ve kurumsal yapıtaşları olmuştur. Ancak, Arkan bu tasarım etkinliğini sürdürürken, devlet bürokrasisi içinde yer almamış, serbest mimar kimliğini her zaman korumuştur. Modernist tavrını her zaman koruyan Arkan, devlet içinde tasarladıklarının dışında, özel işverenler için de, soy örneğini İstanbul Gümüşsuyu’ndaki Üçler Apartmanı’nın teşkil ettiği saygın ve öncü yapıtlar vermiştir.

Seyfi Arkan’ın Türkiye mimarlığına olan ve çok az tanınan büyük katkısının Mimarlar Odası Anma Programı çerçevesinde aralarında Afife Batur, Sibel Bozdoğan, Ali Cengizkan ve Bülend Tuna’nın yer aldığı ve yürütücülüğünü Müge Cengizkan ve Derin İnan’ın üstlendiği komisyon çalışmalarının ilk değerlendirmesi 9-10 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek “Modernist Açılımda Bir Öncü, Seyfi Arkan: Mimarlık–Değişim–Özerklik” sempozyumunda gerçekleştirilecek. Düzenlenecek bu sempozyum ile Arkan’ın yaşadığı dönemin mimarlık kültürüne, mimarın bu kültürel tarih içindeki yeri ve önemine ve yapıtlarının ortaya koyduğu değerlere yeni açılımlar sağlanması düşünülüyor. Sempozyuma paralel olarak düzenlenecek retrospektif sergi ile de Arkan’ın kişiliği ve yapıtlarının yeni veriler ile gündeme taşınması hedefleniyor.

Programın son ürünleri ise, diğer dönemde olduğu gibi arşiv dokümanlarından ve araştırmalardan elde edilen belgeler ile 2009 yılında Arkan yapılarının görsel belgelerini içinde barındıracak Seyfi Arkan yapıtlarının bir katalogu, sempozyum sunum ve değerlendirmelerinin yer aldığı bir yayın dizisi de hazırlanıyor. Ayrıca, eserlerinin bulunduğu kentler için özel mimarlık rehberi hazırlanıyor.

Bilgi için www.mo.org.tr/anmaprogrami adresi ziyaret edilebilir.

Bu icerik 3199 defa görüntülenmiştir.