343
EYLÜL-EKİM 2008
 
MİMARLIK’tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: UIA 2008 TORİNO: Mimarlığı Aktarmanın Yolları Üretilebildi mi?

KONGRE OTURUMLARINDAN

  • Küreselleşme
    Gaetan Siew
    UIA Eski Başkanı

    İngilizceden çeviren: Aydan Erim

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU
İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY
TÜRKÇE ÖZET
YAYINLARKÜNYE

TÜRKÇE ÖZET

ANMA

Mimarlar Odası Büyük Ödülü Sahibi Şevki Vanlı için...

Yaşamı boyunca ürettiği nitelikli mimarlık yapıtları ve kurduğu Şevki Vanlı Vakfı ve yayınları ile mimarlık ortamının zenginleşmesine katkıda bulunan Şevki Vanlı, hayatının sonuna kadar üretmekten vazgeçmeyen duruşu ile mimarlık ortamına örnek bir yaşam anlayışı sundu. Mimarlar Odası Büyük Ödülü (Sinan Ödülü) sahibi olan usta mimar için, Ali Cengizkan yazdı.

 

Değerli Mimar Affan Yatman için...

Mimarlık pratiğini eşi Nesrin Yatman ile birlikte Ankara'da sürdüren, nitelikli eserleri ve kazandıkları çok sayıda yarışma ile mimarlık kamuoyunun tanıdığı değerli mimar Affan Yatman için, Yıldırım Yavuz, Erkut Şahinbaş, Ziya Tanalı, Ender Ergün, Aslıhan Kocaman, İlhan Kural yazdılar.

 

ETKİNLİK

Londra Mimarlık Festivali'nde "Taze" Fikirler / Ilaria Pappalepore

Londra'da mimarlık ve toplumu biraraya getirmeyi ve halkın kente "Taze!" bir gözle bakmasını sağlamayı amaçlayan festival, 20 Haziran-20 Temmuz 2008 tarihleri arasında bir ay süren bir mimarlık kutlaması olarak kente yeni bir canlılık kazandırdı.

 

ULUSAL MİMARLIK SERGİSİ:

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri: Neyi Tartışıyoruz? 
Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nin 2006/X. ve 2008/XI. dönemlerinde katılım koşulu olan, sergiye katılacak eserlerin Mimarlar Odası denetiminden geçmiş olması önkoşulu farklı tartışmalara neden oluyor. Boygar Özlen ve Aydan Balamir Sergi ve Ödül Programı'nı farklı boyutlarıyla değerlendiriyorlar.
 
DOSYA:
UIA 2008 TORİNO: Mimarlığı Aktarmanın Yolları Üretilebildi mi?
Editörler: N. Müge Cengizkan, Tuğçe Selin Tağmat
Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) 23. Dünya Mimarlık Kongresi, 30 Haziran-3 Temmuz 2008 tarihleri arasında İtalya'nın Torino kentinde "Mimarlığı Aktarmak" temasıyla gerçekleşti. 
Kongrede organizasyonel aksaklıklar yaşansa da, mimarlığın gündemi başarılı biçimde tespit edilmişti. Kongre programı süresince "Kültür", "Demokrasi" ve "Umut" başlıkları altında gerçekleştirilen oturumlarda mimarlığın toplumsal sorumluluğu, tarihsel süreçlerde kazandığı değerler ve gelecek perspektifi, toplumun yapılı çevrenin oluşumuna katılımı gibi konularda sunuşlar ve tartışmalar yapıldı. Kongrenin hemen ardından 3-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında yapılan UIA Genel Kurulu, 2008 yılının aynı zamanda UIA'nın kuruluşunun 60. yılı olması nedeniyle özel bir önem taşıyordu. Dosya, kongrede özellikle UIA Çalışma Grupları'nda geliştirilen konuların tartışıldığı oturumlar, izleyici çeken nitelikli sunumlar, içerik ve tasarım anlamında anmaya değer sergiler ile kongrenin hemen ardından gerçekleşen genel kurul üzerinden UIA'nın gelecek vizyonuna odaklı değerlendirmeleri içeriyor.
 
MİMARLIK MESLEĞİ
Küreselleşme / Gaetan Siew
Mimarlar Odası, Şubat 2008'de İstanbul'da Uluslararası Mimarlar Birliği II. Bölge Çalışma Toplantısı'na evsahipliği yaptı. Gaetan Siew, küreselleşmenin mimarlık eğitimi ve mesleğindeki dönüşümlerle ilişkisini çarpıcı istatistiklerle birlikte sunuyor.
 
MİMARLIK TARİHİ
Sinema Müzesi: Mole Antonelliana / Rüksan Tuna
Rüksan Tuna, Torino'nun 1889'da yapımı tamamlandığında en yüksek yapısı olan ve bugün de kent siluetinde bir röper noktası olmaya devam eden Mole Antonelliana katedrali ve içerisine yeni bir betonarme strüktür tasarlanarak kurgulanan Sinema Müzesi'ni aktarıyor.
 
MİMARLIK POLİTİKALARI
Avrupa Mimarlık Politikaları Forumu Slovenya'da Gerçekleştirildi:  İklim Değişimine Yönelik Politikalarda Mimarlık / Tuğçe Selin Tağmat
Avrupa Mimarlık Politikaları Forumu (EFAP) Konferansı, bu kez Slovenya Dönem Başkanlığı'nda Ljubljana'da "Kentsel Yenileme: İklim Değişikliklerine Uyum Sağlamak" teması ile gerçekleştirildi.
 
YARIŞMA
Danıştay Başkanlığı Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması
Danıştay Başkanlığı Hizmet Binası projelerinin elde edilmesi amacıyla açılan yarışmada, 3 ödül, 5 mansiyon ve 4 satınalma ödülü verildi.
 
Yozgat Belediye Başkanlığı Ticaret, Kültür ve Sanat Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması
Yozgat kentine bir ticaret, kültür ve sanat merkezi kazandırılması amacıyla açılan yarışmada 3 ödül, 3 mansiyon ve 4 satınalma ödülü verildi.
 
KENTLEŞME
Viyana-Chicago: Metropol ve Mimarlık Üzerine Tartışmalar / Günkut Akın, İhsan Bilgin, Sibel Bozdoğan, Murat Güvenç, Tansel Korkmaz
Günkut Akın, İhsan Bilgin, Sibel Bozdoğan, Murat Güvenç ve Tansel Korkmaz, Mart 2008'de Santral İstanbul'da gerçekleşen panelde, "tarihselliğin ve kasvetin" kenti Viyana ile "hızın ve dinamizmin kenti" Chicago'yu, iki farklı kıtanın iki metropolünü değerlendiriyorlar.
 
CUMHURİYET DÖNEMİ MİMARLIĞI
Türkiye Koruma Tarihindeki Kırılmalar/ Emel Kayın
Türkiye'de koruma tarihini ülkenin 19. yüzyıl sonundan bugüne yaşanan siyasi-ekonomik / toplumsal-mekânsal kırılmaları üzerinden okuyan Emel Kayın, 1923, 1950, 1960, 1980 ve 2000 yıllarını önemli kırılma tarihleri olarak yorumluyor.
 
MEA ARCHITECTURA MEA CULPA
En Sevdiğim Bina / Gürhan Tümer
Sorsalar bana: En sevdiğin bina? Ne kadar zor bir soru. Nasıl yanıtlarım onu? [...] Ya peki, şu resimdeki "Dogon Tapınağı" ise benim en sevdiğim bina, ki öyledir, ne olacak o zaman?
Soruyorum kendi kendime: Bu nasıl mimarlık yahu?
 

Bu icerik 3231 defa görüntülenmiştir.