389
MAYIS-HAZİRAN 2016
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMALAR

Çaycuma Spor Merkezi Mimari Proje Yarışması

Çaycuma Belediyesi tarafından yüzme sporu ve “fitness” yapmaya olanak sağlayacak aynı zamanda bir sosyal merkez özelliği taşıyacak bir spor merkezi elde etme amacıyla açılan mimari proje yarışması sonlandı. Serbest, ulusal ve tek aşamalı olarak açılan yarışmayla elde edilecek projenin, yarışma alanının batısında kalan parkın ve yapıyı çevreleyecek açık alanların, spor merkezinin bir sosyal merkez olma iddiasına destek olacak şekilde düzenlenmesi beklendi. Yarışmada 114 proje değerlendirmeye alındı, 3 ödül, 5 mansiyon verildi.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Bülent Kantarcı (Çaycuma Bel. Bşk.), Zühtü Fuat Kalaycı (Mimar, Çaycuma Bel. Meclis Üyesi), Ömer Yılmaz, Mimar

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Özcan Uygur (Mimar)

Adnan Aksu (Mimar), Tülin Hadi (Mimar), Feride Önal (Mimar), Atilla Tekin (İnşaat Mühendisi)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Ramazan Avcı (Mimar), Tuna Han Koç (Mimar), Olcay Aydın (İnşaat Mühendisi)

RAPORTÖRLER

Soner Demir (Peyzaj Mimarı), Timuçin Pak (Peyzaj Mimarı)

1. ÖDÜL

CENK ÇEŞMELİ mimar

Yardımcılar: Müge Erkılıç

PROJE RAPORUNDAN

Proje alanı Çaycuma'nın en önemli doğal öğesi olan ve yapılması planlanan düzenlemeler ile kentin en baskın odak noktalarından biri olacağı düşünülen Filyos Irmağı kıyısında yer almaktadır. Bu bağlamda Çaycuma Spor Merkezi yapısı; bünyesinde barındıracağı spor birimlerinin yanı sıra Filyos Irmağı rekreasyon alanının bir uzantısı olarak ele alınmalı ve kentsel yaşam kalitesini yükseltecek şekilde kurgulanmalıdır. Proje alanının bitişiğinde ve yakın çevresinde yer alan kullanımlar da bu kurguyu destekleme potansiyeli bakımından oldukça elverişlidir. Proje alanı içerisinde yer alan Park alanı, mevcut spor alanları, eğitim yapıları, çevredeki diğer sosyal-kültürel kullanım alanları ile Çaycuma Spor Merkezinin karşılaşma / kesişme avlusu misyonunu üstlenecektir.

JÜRİ RAPORUNDAN

Tasarım kurgusunun dili, tasarımın düşünsel boyutu, övgüye değer bulunmuştur. Özellikle parkla bütünleşik, trafik gürültüsünden uzak spor merkezi düşüncesi, Filyos Irmağı’na yönlendirilen toplumsal etkinlik yüzeyi heyecan vericidir. Bu anlamda park ve spor merkeziyle kurulan ilişki ve Filyos Irmağı ile olan görsel bağ başarılıdır. Yarışma alanını, park alanı ve yapılaşma alanı ikileminden kurtararak bütünlük içinde ele alışındaki yorumu olumludur. Bu anlamda açık mekân ile kapalı mekânın birbirini kavrayarak bütünleştiği gözlenmiştir. Filyos Irmağı yönünden alana doğru oluşturulan yüzey, hem ayrıştırıcı hem birleştirici rolüyle birlikte fiziksel katılığın yumuşatılmasını ortaya çıkarmaktadır.

2. ÖDÜL

DERYA EKİM ÖZTEPE mimar, OZAN ÖZTEPE mimar

Yardımcılar: Umut Sert, Zsofia Török

3. ÖDÜL

ARMAN TOLGA AKDOĞAN mimar

Yardımcılar: Felix Madrazo, Eren Özad, Ferhat Doğan, Hazal Ceylan, Davide Grandi, Pablo Roquero

1. MANSİYON

MİRAÇ ÇAĞLAR YAZICI mimar

2. MANSİYON

GÜRAY OSKAY mimar

3. MANSİYON

MEHMET CAN GÜNAY mimar, SEÇİL YAVUZ mimar

Yardımcılar: Sümeyye Kaymak

4. MANSİYON

SAMET MOR mimar, FATMA DERYA MARANGOZ mimar, DAMLA GÖRE mimar

5. MANSİYON

EMRAH BAL mimar

 

 

 

Bu icerik 3287 defa görüntülenmiştir.