416
KASIM-ARALIK 2020
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

YAYINLARKÜNYE
DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

MİMAR SİNAN BÜYÜK ÖDÜLÜ: NİŞAN YAUBYAN

 “Temas ettiği tüm kişilerin, meslektaşlarının, öğrencilerinin gözünde ‘mimarlığa aşık’, ‘mimarlığa doymayan adam’ tanımlarının tam olarak karşılık bulduğu bir meslek insanı Nişan Yaubyan, yaşamı ve meslek pratiği hakkında bilinenler, son birkaç yılın mimarlık platformlarında paylaşılanlarla sınırlı; mimarlık camiası ve akademik ortam, bu sınırlı bilgilerle tanıyor kendisini. Oysa kazıdıkça farklı katmanlara ulaştığınız zengin bir arkeolojik alan gibi Yaubyan mimarlığı. Tasarladığı her yapı, her detay, modernizm öğretisi içinde bizlere yeni şeyler söylüyor. 20. yüzyılın ortasından itibaren, modern mimarlığın ilkelerini içselleştirip kendi tasarım dünyasında yorumlayan; yaklaşık yetmiş yıllık meslek hayatı boyunca üretimlerini sessiz sedasız hayata geçirmiş, üstelik bu üretimlerin her noktasına vâkıf, her detayını dert edinmiş bir çaba var arka planda. Tüm bunları yaparken, yapan-yaptıran arasındaki genellikle gerilimli olan süreci medeni ilişkilerle kotarabilme çabasının, ülkemiz koşulları düşünüldüğünde farklı bir motivasyon gerektirdiği söylenebilir. Bu motivasyonun en iyi kanıtı belki de kişiliğine dair saptamalarda somut olarak karşımıza çıkıyor: Usta-çırak ilişkisi içinde gelişen mimarlık anlayışının son temsilcilerinden olan Yaubyan, meslek yaşamı boyunca görünür olma kaygısını asla taşımamış; yaşamını ve mimarlığını gündelik hayat pragmatizminin dışında tutabilmiş; kendi halinde, dingin ve son derece mütevazı fakat aynı zamanda tavizsiz tavrıyla mimarlık pratiğini -ölçeği ve konusu ne olursa olsun- nitelikli üretim üzerine kurgulamıştır.

Türkiye’de modern mimarlığın sessiz ve üretken temsilcilerinden NİŞAN YAUBYAN’a Seçici Kurul tarafından 17. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Mimar Sinan Büyük Ödülü verilmiştir.”

BİYOGRAFİ

1928 İstanbul doğumlu Nişan Yaubyan, 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. İTÜ'den arkadaşları ve sonradan ortakları olan Enis Kortan, Avyerinos Andonyadis ve Harutyun Vapurciyan ile katıldığı birçok yarışmada derece aldı. Michigan Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamlayan Yaubyan, Amerika'da Eero Saarinen ve Minoru Yamasaki'nin çalışma ekiplerinde yer aldı; İkiz kuleler, Century Plaza gibi önemli projelerde de çalışma fırsatı buldu. Amerika’da geçirdiği 10 senenin ardından Türkiye'ye dönen Yaubyan, kendi ofisinde mimarlık çalışmalarına devam etti. 2000 yılında öğretim görevlisi olarak girdiği Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde 11 sene boyunca proje dersleri verdi.

BAŞLICA İŞLERİ

Sünbül Apartmanı, Moda-İstanbul, 1954

Sakarya Hükümet Konağı, Sakarya, 1956 (Enis Kortan, Harutjun Vapurciyan, Avyerinos Andonyanis ile birlikte) (Fotoğraf: Atom Şaşkal)

Şenterziyan Evi, İstanbul, 1958

Eskişehir Spor Tesisi, Eskişehir, 1959 (Osep Sarafoğlu ile birlikte)

Dr. Anahit Apartmanı, 1960’lar

Di-ka Apartmanı, 1963

S.S.K. Beyoğlu Hastanesi, İstanbul, 1963 (Gültekin Aydoğan, Osep Sarafoğlu ile birlikte)

Çanakkale Seramik Fabrikası Misafirhane, Çan / Çanakkale, 1964

Bodur Evi, İstanbul, 1970

Atatürk Üniversitesi Dişçilik Fakültesi ve Laborant Okulu, Erzurum, 1972

Surp Takavor Kilisesi Dış Cemaat Mahali, İstanbul, 1978

Kale Genel Müdürlüğü, Levent-İstanbul, 1980’ler

Kuyumcu Rokako İkiz Apartmanı, Kınalıada-İstanbul, 1990

 

Bu icerik 1671 defa görüntülenmiştir.