416
KASIM-ARALIK 2020
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

YAYINLARKÜNYE
DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

YAPI DALI ÖDÜLÜ: TROYA MÜZESİ, Merkez-Çanakkale

ÖMER SELÇUK BAZ

“Troya’nın tarihi ve topografyası ile yarışmadan son katmanını toprak altında genişleyerek yaratan tasarım yaklaşımı; ziyaretçileri yönlendiren ve ışık oyunlarıyla dinamizm kazanan sirkülasyon güzergahı ile mekanlar arası akıcılığın oluşturduğu zengin ve sürprizli plan kurgusu; zengin iç mekan tasarımını sakin ve çağdaş bir anlatımla yapı kabuğuna yansıtan kütle oluşumu; tarihî peyzaj içinde geleceğe meydan okuyarak geçmişi geleceğe bağlayan bir nirengi noktası yaratma düşüncesini tekillik ve yalınlıkla ortaya koyan sembolik anlatımı nedeniyle…”

Proje Grubu                 Ömer Selçuk Baz, Okan Bal, Ozan Elter, Ece Özdür, Ege Battal, Cihan Poçan, Tuğgen Kukul, Firdevs Ermiş, Pelin Yıldız

Danışman(lar)              Rüstem Aslan

İşveren                        T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Yapımcı                       Aksan İnşaat

Statik                           Fonksiyon Mühendislik

Mekanik                       Moskay Mühendislik

Elektrik                        FDC Mühendislik

İç Mekân Tasarım        Yalın Mimari ve Kentsel Tasarım

Sergi Tasarımı             Deniz Ünsal, Lebriz Atan, Burçin Akcan, Cristina Rizzello

Peyzaj Tasarımı           Cemal Omak, Tülay Tosun

Aydınlatma Tasarımı   ALD Aydınlatma

Fotoğraflar                   Murat Germen, Egemen Karakaya, Emre Dörter

5000 yıllık tarihi ve Avrupa medeniyetlerinin gelişimindeki önemi ile birlikte Troya, Homer zamanından I. Dünya Savaşı’na kadar olan süreçte sanatsal ve tarihsel büyük bir kültürel etkiyi temsil etmekte. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının 2011 yılında açmış olduğu yarışma 10 hektarlık alan üzerinde yer alıyor. Kazanan proje, ziyaretçilerle algılarının ötesinde destansı bir dünya aracılığıyla iletişim kurmayı amaçlayan bir tasarım konsepti üzerinden gelişmiştir. Tasarım konsepti, ziyaretçileri belli eşiklerde kademeli olarak tecrit ederken, bazen kısmen bazen ise tamamen fiziksel bağlamdan koparmakta ve tekrar bağlamaktadır. 2011 yılında projesine başlanan müze 7 yıllık bir çalışmanın ardından “Troya Yılı” olarak ilan edilen 2018 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştır.

Bu icerik 1153 defa görüntülenmiştir.