416
KASIM-ARALIK 2020
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

YAYINLARKÜNYE
DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

YAPI / KORUMA DALI ÖDÜLÜ : MISIR ARAP CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU, Beşiktaş-İstanbul

AYŞE KARADEMİR, SÜREYYA SARUHAN

“Boğaz siluetinde önemli bir yer tutan ve Art Nouveau akımının İstanbul’daki temsilcileri arasında seçkin bir yeri olan sahil sarayının özgün tasarımının ve ayrıntılarının titiz bir kaynak araştırması ile saptanması; yapısal sorunlarının çağdaş teknoloji yardımıyla giderilmesi; izleri bulunan tarihi ve sanatsal ayrıntıların açığa çıkarılması ve konservasyonu sonucu gerçekleşen başarılı uygulama nedeniyle…”

Proje Grubu                 Ayşe Karademir, Süreyya Saruhan, Selmin Bodur, Sevtap Karluvalı, Sezgi Düzenoğlu, Özlem Bayram Kalender

Danışman                    Süreyya Saruhan

İşveren                        EBFA / Mısır Dışişleri Bakanlığı Hazine Müsteşarlığı

Yapımcı                       Gürsoy Grup

Statik                           Ersöz İnşaat

Mekanik                       Timgroup Proje Yönetim

Elektrik                        Timgroup Proje Yönetim

İç Mekân Tasarımı       Saruhan Mimarlık

Kalem İşleri                 Atölye Sanatsal Faaliyetler

Peyzaj Tasarımı           Saruhan Mimarlık

Fotoğraflar                   K. Erkaya, S. Saruhan

Web sitesi                   www.saruhanmimarlik.com

Hidiva Sarayı ya da Valide Paşa Yalısı olarak bilinen 1. Grup eski eser; gerek mimari üslupların kullanılış şekli gerekse boyutları ile Boğaziçi'nin önemli yapılarındandır. Hidiva Sarayı'nın yerinde daha öncesinde bulunan Halil Paşazade Arif Efendi'ye ait büyük ahşap yalı yıllar içinde önce Rauf Paşa'ya, sonra Sadrazam Ali Paşa'ya geçmiştir. Ali Paşa öldükten sonra II. Abdülhamit yalıyı satın almış ve Mısır eski Hidivi Tevfik Paşa'nın eşi ve Hidiv Abbas Hilmi Paşa’nın annesi Hidiva Emine'ye, 1896'da hediye etmiştir. Yalı, 20. yüzyılın başında yazlık saray olarak, eski yalının restore edilmiş halidir. Yapı, Mısır Arap Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluk binası ve Başkonsolos rezidansı olarak kullanılmakta iken, 2002 yılında boşaltılmıştır. İtalyan mimar Antonio Lasciac için İtalya’da hazırlanan bir kitapta; Mısır, Hidiv ailesinin mimarı olduğu özellikle vurgulanmış ve İstanbul’daki sahil sarayının fotoğrafı, yaptığı binalar arasında gösterilmiştir. Bu da sarayın mimarının kendisi olduğunu kanıtlamaktadır. İstanbul'un Art Nouveau binaları arasında önemli bir yeri olan Hidiva Sarayı, klasik sayılabilecek bir plan yapısına ve cephelere sahiptir. Ahşap karkas binanın, bezemelerinde ve bazı detaylarında muhtemelen farklı zamanlarda, farklı ustalar tarafından uygulanmış çeşitli üsluplar bulunmaktadır.


Bu icerik 1840 defa görüntülenmiştir.