425
MAYIS-HAZİRAN 2022
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK GÜNDEM

ANMA

GÜNCEL

ETKİNLİK

DOSYA: 2022 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

ÖDÜL

TEHDİT ALTINDAKİ KÜLTÜR MİRASI

MİMARLIK-DEMOKRASİ-KATILIM

YAYINLAR

TEMA[S]
KÜNYE
MİMARLIK'tan

 

Başta gıda ve konut olmak üzere hemen hemen tüm tüketim kalemlerinde yaşanan astronomik fiyat artışlarıyla birlikte alım gücü eriyor. Temel ihtiyaçlara dahi ulaşılamayan ülke ortamı ise elbette savaş yerinden farksız. Bir diğer yandan, savaş farklı coğrafyalarda tüm gerçekliğiyle kendini gösteriyor. Bu sayının MİMARLIK Gündem’inde Ahmet Tercan, hem savaşlarla gelen yıkımların hem de yeniden yapılanmanın simgesi olarak karşımıza çıkan mimarlık üretimi ile savaş arasındaki ikircikli ilişkiye dikkat çekiyor. Zeynep Gül Ünal ise kentlerin yıkımına karşı kontrolü ele alma ve kentleri yeniden güvenli ortamlar tanımı içine döndürmenin yollarını düşünme yolunda “kolektif mücadele”nin altını çiziyor.

Son ayların gündemini oluşturan konut fiyatlarında yaşanan fiyat artışları bizleri ülke genelinde büyük bir barınma krizi ile karşı karşıya bırakıyor. Bu krizi çözmek üzere önerilen programın kaosu daha da derinleştirmesi kaçınılmaz görünüyor. Bir nevi, çözüm yine “daha çok tüketmekte” aranıyor. Konut krizini, dinamikleri ve geleceğe yönelik ihtimalleriyle önümüzdeki sayıda açmaya çalışacağız.

Bu sayıda, siyasi gündemin kasvetinden sıyrılabilmek için okları çevirebileceğimiz bölümlerden biri de bu yıl 18. dönemi gerçekleşen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri. Program, kurumsallaşabilmenin ve sürekliliğin oldukça zor olduğu ülke ve meslek ortamı içerisinde, istikrarlı bir biçimde dönem panoraması sunarak önemini pekiştiriyor. Seçilen işlerin dönem boyunca çeşitli şehirlerde ve ülkelerde sergilenerek kamuoyu gündeminde tutulması ise programın en az ödüllendirme kadar önemli bir misyonu. 5 Haziran’a dek Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde izleyicisi ile buluşacak olan sergi, akabinde Bursa, İzmir, Samsun, Denizli, Trabzon, Adana ve Hatay’da açılacak.

***

Dergiyi yayına hazırlarken, Türkiye’nin gündemine Gezi Davası’ndan çıkan kararlar oturdu. Evrensel meslek ilkelerini ve kent hakkını savundukları için yargılanan arkadaşlarımızın yanında olmaya, #adaletnöbeti’ne omuz vermeye devam edeceğiz. Kamusal adaleti ve meslek ilkelerini savunmanın suç olmadığını bir kez daha yineliyoruz.

Melis Özge Gayretli

Bu icerik 5269 defa görüntülenmiştir.