380
KASIM-ARALIK 2014
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMA

İzmir Tasarım Koridorları

İzmir'in tasarım ve inovasyon alanlarında desteklenmesi hedefi doğrultusunda, kentte tasarım kavramını geniş kitlelerle buluşturacak, kentlilere tasarım bilinci kazandıracak ve tasarım etkinliklerini barındıracak mekânın tasarlanması; bu mekânın kendisinin dikkat çekici, yaratıcılık ve yenilik içeren bir tasarım nesnesi olması amacıyla İzmir Akdeniz Akademisi tarafından Tasarım Koridorları Ulusal Fikir Yarışması açıldı. Serbest, ulusal, tek kademeli olarak açılan yarışma, İzmir'in çeşitli kamusal alanlarında tasarım ve sanat sergileri, performans ve diğer sanatsal etkinlikleri içinde barındırabilecek, taşınabilir, kurulup kaldırılabilir, iklim koşullarına uygun, sergilenenlerin güvenliğini sağlayan, çok amaçlı mekân tanımlayan tasarımlar elde edilmesini hedefliyordu. Yarışmacılardan İzmir kenti içerisinde tasarımlarını yapacakları yer ve bağlamı kendilerinin seçmeleri beklenirken, yapılacak tasarımın, İzmir kent bütününde, çeşitli güzergâhlar / rotalar üzerinde, farklı odak noktalarında, kıyı şeridinde ya da diğer kamusal alanlarda, en az 3 ay kalabilecek, kısa sürede kurulup kaldırılabilecek nitelikte olması beklendi. Yarışmada 77 proje değerlendirmeye alındı, 5 eşdeğer ödül verildi.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

B. Fügen Selvitopu (İBB Gen. Sek. Yrd., İzmir Akdeniz Akademisi YK Üyesi)

Ali Sabuktay (İBB Başkan Danışmanı, İzmir Akdeniz Akademisi YK Üyesi, Genel Koordinatörü)

Hasan Topal (MO İzmir Şubesi Başkanı)

Tevfik Balcıoğlu (Prof. Dr., Yaşar Üni. Rektör Yrd., İzmir Akdeniz Akademisi YK ve Bilim Kurulu Üyesi, Tasarım Koordinatörü)

Mine Ovacık (Yrd. Doç. Dr., Yaşar Üni. Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı)

Tevfik Tozkoparan (İBB Başkan Danışmanı)

Ayşegül Sabuktay Aktaş (Dr., İzmir Akdeniz Akademisi Müdürü)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Cânâ Bilsel (Prof. Dr., Mimar)

Can Özcan (Yrd.Doç. Dr., Endüstriyel Tasarımcı)

Erdal Uzunoğlu (Dr., Mimar)

Hakan Gencol (Endüstriyel Tasarımcı)

Mehmet Kütükçüoğlu (Mimar)

Murat Tabanlıoğlu (Mimar)

Turgut Çıkış (Mimar)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Aysun Aytaç (Ögr. Gör., Endüstriyel Tasarımcı)

İlker Özdel (Mimar)

İnci Uzun (Yrd. Doç. Dr., Mimar)

Koray Korkmaz (Doç. Dr., Mimar)

RAPORTÖRLER

Mahir Altuntaş (Mimar, MO Eskişehir Şube YK Sekreter Üyesi), Sertaç Keskin (Mimar, MO Eskişehir Şube YK Üyesi)

EŞDEĞER ÖDÜL

BURAK AKTAN mimar, ERKMEN KORKMAZ mimar

JÜRİ RAPORUNDAN

Kentsel mekânda imge ve iletişim değeri yüksek bulunan bu tasarım, yalın geometrisi, kolay sökülüp takılabilir modüler sistemi, uygulanabilirliği ve tanımlı iç mekânı ile kentsel dış mekân arasında sağladığı geçirgenlik olumlu bulunarak oybirliğiyle eşdeğer ödüle değer bulunmuştur. Jüri, yoğun bulunan strüktürel elemanların seyreltilmesi olanaklarının araştırılmasını önerir.

EŞDEĞER ÖDÜL

METİN KILIÇ mimar

Yardımcılar: Fatma Nur Kaplan, Ali Can Helvacıoğlu, Fulya Selçuk, Günnur Yapıcı

Danışman: Dürrin Süer Kılıç

JÜRİ RAPORUNDAN

Kentin farklı noktalarına eklemlenebilmesi, bu yolla kent içerisinde çeşitli etkinlik odakları oluşturabilmesi, basit yapısal sisteminin farklı konum ve kullanımlara yönelik çeşitlenerek farklılaşabilmesi, bu çeşitlilik içinde imge ve dil birliği kurması, kolay uygulanabilirliği ve taşınabilirliği takdir edilerek oybirliğiyle eşdeğer ödüle değer bulunmuştur. Jüri, bu projenin sergileme düzeneklerinin geliştirilmesini tavsiye eder.

EŞDEĞER ÖDÜL

ALİ SİNAN mimar, HASAN OKAN ÇETİN mimar

Yardımcılar: Nuran Özkam, Cem Dursun, Olsi Kafeja

JÜRİ RAPORUNDAN

Yalın geometrisi ve farklı mekân deneyimleri yaratan iç mekân düzenlemesiyle kentsel mekânda ilgi odağı oluşturma potansiyeli yüksek bulunan bu projenin basit konstrüksiyon sistemiyle uygulanabilirliği, açılıp kapanabilir çeperleriyle güvenlik sağlaması ve farklı performanslara olanak sağlaması olumlu bulunmuş ve oybirliğiyle eşdeğer ödüle değer görülmüştür. Jüri, bu projenin iç mekânda sergileme olanaklarının geliştirilmesini önerir.

EŞDEĞER ÖDÜL

ALPER DERİNBOĞAZ mimar, MELİKE ALTINIŞIK mimar

Yardımcılar: Selçuk Kişmir, Demet Çekiç, Anıl Salar, Devrim Alan, Cansu Sert

JÜRİ RAPORUNDAN

Kentsel mekânda güçlü imgesi ve plastik değeri yanında kavramsal yaklaşımıyla da özgün bulunan bu proje, program beklentilerine getirdiği farklı ve esin kaynağı olan yaklaşımıyla olumlu bulunmuş ve oybirliğiyle eşdeğer ödüle değer bulunmuştur. Jüri, bu projenin farklı etkinliklere evsahipliği yapacak düzenlemelerle ve farklı malzemelerle inşa edilmesi olanaklarının da araştırılmasını tavsiye eder.

EŞDEĞER ÖDÜL

FERHAT HACIALİBEYOĞLU mimar

Yardımcılar: Kortay Ceylan, Ceren Doğan, Gizem Yazıcı

Danışmanlar: Deniz Dokgöz, Orhan Ersan, Deniz Külekçi, Turgut Şakiroğlu, Gülcan Afacan

JÜRİ RAPORUNDAN

Bir tasarım nesnesi olarak ilgi çekici bulunan bu proje, biçimlenmesi ile çeşitli etkinlikleri davet eden oylumlar içermesi, birbirine eklemlenmiş yapısal elemanların açılması ile kent içerisinde farklı dış mekân tanımları sağlaması nedeniyle oybirliğiyle eşdeğer ödüle değer görülmüştür. Jüri, bu projede farklı sergileme olanaklarına izin veren düzeneklerin araştırılmasını tavsiye eder.

Bu icerik 4744 defa görüntülenmiştir.