359
MAYIS-HAZİRAN 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Bir Yanılsama: EK
    Murat Şahin, Yrd. Doç. Dr., Yeditepe Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

2011 Dünya Mimarlık Günü Teması Açıklandı: “Mimarlık ve İnsan Hakları”

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan ve bu yıl 3 Ekim'de düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Günü’nün teması “Mimarlık ve İnsan Hakları” olarak belirlendi. Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) Ocak 2011’de Beyrut’ta yapılan konsey toplantısında belirlenen tema, UIA 2011 Tokyo ve UIA 2014 Durban Kongreleri’nin sürdürülebilirlik ve kentsel çeşitlilikle ilgili temalarına paralel olarak ve UIA’nın “Tasarımla Sürdürülebilirlik” stratejisiyle ilişki içinde ele alınacak.

UIA dünyanın farklı ülkelerinde bulunan mimarlık örgütlerini, 2011 Dünya Mimarlık Günü'nü belirtilen tema kapsamında kutlamak ve mimarlığın nasıl bir fark yaratabileceğini göstermek için, sergiler, konferanslar, tartışmalar ve mimarlar tarafından geliştirilen çeşitli mimari ve kentsel çözümleri içeren yerel ve ulusal projelerin sergilenmesi gibi faaliyetlerde bulunmaya çağırıyor.

Dünya Mimarlık Günü 1996 yılında UIA Genel Kurulu’nda alınan karardan bu yana Birleşmiş Milletler Dünya Habitat Günü ile aynı günde kutlanıyor.

Tasarımla Sürdürülebilirlik Stratejisi hakkında bilgi için:

www.mo.org.tr/belgedocs/uiakopenhagbildirgesi.pdf

Bu icerik 1703 defa görüntülenmiştir.