359
MAYIS-HAZİRAN 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Bir Yanılsama: EK
    Murat Şahin, Yrd. Doç. Dr., Yeditepe Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Le Corbusier'nin Şandigar'ı için İmza Kampanyası Başlatıldı

Hindistan'ın baştan ayağa Le Corbusier tarafından tasarlanan modernist kenti Şandigar'ın parça parça satılmasına karşı durmak üzere bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya ile kentin, biraraya getirilmesi imkânsız bir yap-boz olmaktan kurtarılması planlanıyor. 1950'lerde Amerikalı mimarlar Albert Mayer ile Matthew Nowicki'nin yaptığı nazım planının yanı sıra Hükümet Binası, Yargıtay, Yasama Meclisi ve Bilgi Müzesi de dahil olmak üzere pek çok kamu yapısına imza atan Le Corbusier, Şandigar'a muazzam bir mimari miras bıraktı. Giderek bakımsızlığa terk edilen eserler, son dönemde geniş ölçekli bir yağmaya maruz kaldı. Le Corbusier imzasını taşıyan her tasarım (lambadan mobilyaya, mimari çizimden rögar kapağına), uluslararası antika pazarında kolaylıkla alıcı buldu. Dünyayı alarma geçiren olay ise, yine mimarın tasarımı olan bir rögar kapağının, Avrupa'daki bir müzayedede 24 bin Dolara satılması oldu.

International Herald Tribune gazetesi, Le Corbusier'nin Şandigar mirasının talan edilmesinin önüne geçebilmek için bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasının asıl hedefi ise, uluslararası mimarlık ve sanat tarihi çevrelerini biraraya getirip, sosyal medyanın itici gücü ile birlikte UNESCO için baskı unsuru yaratarak, Şandigar'ın Dünya Miras Alanı (DMA) listesine girmesini sağlamak. Kampanyayı yürütenler, yerel itirazların yetersiz kaldığı şu noktada, uluslararası unsurların yaptırım gücü olan açıklamalarının başarı sağlamada daha faydalı olacağına inanıyor. Şandigar'ın DMA listesine dahil olmasıyla birlikte, kamuya ait malların yasadışı yollardan ortadan kaldırılmasına ilişkin önlemlerin de daha rahat geliştirilebileceği savunuluyor.

Ne var ki, Le Corbusier mirasını korumak için yürütülen girişimler, Şandigar'daki modernist

eserlerin çoğunu sınırları içinde barındıran yerel yönetimlerin bürokratik ve parçalanmış yapısı nedeniyle birtakım güçlüklerle karşı karşıya geliyor. Pencap ve Haryana yüksek mahkemelerinden gelen son müjdeli haberde, Şandigar Turizm Daire Başkanı ile ilgili belediye vekilinin, özgün mimari öğeleri korumakla görevlendirildiği açıklandı. Öte yandan, Şandigar Birlik Bölgesi de birimlerini bu konuda uyararak, Le Corbusier ve kuzeni Pierre Jeanneret başta olmak üzere, 1950'li ve 1960'lı yıllarda kent için çalışmış olan mimarların tasarladıkları eserlerin envanterinin çıkarılmasını istedi.

Bu icerik 2095 defa görüntülenmiştir.