359
MAYIS-HAZİRAN 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Bir Yanılsama: EK
    Murat Şahin, Yrd. Doç. Dr., Yeditepe Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Emre Arolat Mimarlık’ın Üç Projesi Uluslararası Yeşil Tasarım Ödülleri’ne Değer Görüldü

EAA-Emre Arolat Architects, “Maslak No.1 Ofis Kulesi”, “Yalıkavak Konutları” ve “Zorlu Center” projeleriyle Green Good Design Awards’da üç ödüle birden değer görüldü. European Center for Architecture ve Chicago Athenaeum tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Green Good Design Awards, daha yaşanılabilir bir çevre için sürdürülebilir tasarımın önemine tüm dünyanın dikkatini çekmeyi ve bu duyarlılıkla mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel planlama, endüstri ürünleri tasarımı ve grafik tasarım alanlarında yaratılmış projeleri ödüllendirmeyi amaçlıyor.

European Center’ın Uluslararası Danışmanlık Komitesi üyeleri ile tasarımın farklı sektörlerinden isimlerden oluşan yarışma jürisi, dünyanın 46 farklı ülkesinden gerçekleştirilen binlerce katılım arasından seçtiği 100 projeyi “yeşil tasarımın üstün örnekleri” olarak ödüllendirdi.

Ödül alan tüm sürdürülebilir projeler Yunanistan’daki Contemporary Space Athens’ta 6 Nisan-19 Haziran tarihleri arasında görülebilir. Gezici sergi 2011 yılı boyunca Avrupa kentlerindeki önemli mimarlık ve tasarım merkezlerini dolaşarak geniş kitlelerle buluşacak. EAA'nın İstanbul’un önemli iş merkezlerinden biri olan İstanbul’da Büyükdere Caddesi’nde planladığı Maslak No.1 Ofis Kulesi projesinde, bölgedeki diğer projelerden farklı olarak tipik ofis mekânlarının kalitesi düşey bahçelerle zenginleştirilmesi hedeflenmiş. Yapıyı güney ve batı yönlerinde adeta ikinci bir cephe gibi saran bu düşey bahçeler, aynı zamanda akustik ve iklimsel koşullara karşı bir tampon vazifesi görüyor.

Bu icerik 2015 defa görüntülenmiştir.