359
MAYIS-HAZİRAN 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Bir Yanılsama: EK
    Murat Şahin, Yrd. Doç. Dr., Yeditepe Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

YAYINLAR



KÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

2011 Mies van der Rohe Ödülü Neues Museum'a Verildi

Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı, Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü olan Mies van der Rohe Ödülü'nü 2011 yılında Sir David Chipperfield tarafından eski ile yeninin biraraya getirilmesi suretiyle tasarlanarak yeniden inşa edilen Berlin Neues Museum’a verdi. Diğer ödül kategorisi olan “Umut Vadeden Mimar Özel Ödülü” ise İspanya’nın Girona kentinde yer alan Collage House projesi ile Ramon Bosch ve Bet Sapdeferro’nun oldu.

Avrupa Komisyonu Üyesi Androulla Vassiliou yaptığı açıklamada “Kazananları bu iki müstesna yapı için tebrik ediyorum. Neues Museum geçmişi ve bugünü çağdaş mimarlık, restorasyon ve sanatın hayret veren karışımı içinde biraraya getiriyor. Girona'daki Collage Evi de eski ve yeni malzemeleri ahenkli bir bütünde biraraya getiren dikkate değer bir yenileme” dedi.

Friedrich August Stüler tarafından tasarlanan Neues Museum 19. yüzyılın ortalarında inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar gören yapı, 2003 yılında eski ihtişamına kavuşması için restore edilmeye başlandı. Bu süreçte David Chipperfield ve ortağı Julian Harrap hareketli ve devingen yaklaşımlarını restorasyon projesinde uygulamayı başardılar. Eski ile yeninin farkını gizlemek yerine, eski ile yeninin birleşimlerinden doğan çok katmanlı tasarımları ile unutulmaz bir yapı tasarladılar.

David Chipperfield’a göre “Neues Museum’un yeniden inşa süreci, kamuoyunun istekleri doğrultusunda gerçekleştirilen işbirliğinin bir göstergesidir. Elde edilen başarı, yalnızca profesyonel bir ekibin çabasıyla değil, aynı zamanda kentin aktörlerinin ve işverenin bu sıkı ve parçalı süreç boyunca projeye gösterdikleri bağlılığın bir sonucudur.”

Jüri Başkanı Mohsen Mostafavi’ye göre ise “Neues Museum’un yeniden inşası olağanüstü bir başarıdır. Mimar ve müşterinin tarihi önemi bu kadar yüksek ve karmaşık bir çalışmanın altından kalkabilmesi çok nadirdir. Proje, pek çok estetik, etik ve teknik meseleyi irdeliyor ve gündeme getiriyor. Bu proje Avrupa çağdaş mimarlık pratikleri bağlamında ne tür ortaklıkların başarılabileceğinin bir göstergesidir.”

Bu yıl Mies van der Rohe Ödülü’ne 33 ülkeden 343 eser önerilmiş ve ödül adayı olarak seçilen “Bronks Gençlik Tiyatrosu”, “MAXXI: 21. Yüzyıl Sanatı Müzesi”, “Danimarka Radyosu Konser Salonu”, “Akropol Müzesi ve Groot Klimmendaal Rehabilitasyon Merkezi” arasında Neues Museum ödüle değer görüldü. Ödül töreni 20 Haziran 2011 tarihinde Barselona’daki Mies van der Rohe Pavyonu’nda düzenlenecek.

Bilgi için: http://ec.europa.eu/culture

Bu icerik 2023 defa görüntülenmiştir.