394
MART-NİSAN 2017
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
ANMA

Lider Ruhlu Ernur Kalender'i Yitirdik

Sultan Pınar

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1978 yılında mezun olan, 10242 Oda sicil numarasıyla İstanbul Büyükkent Şubesi’ne kayıtlı, Mimarlar Odası Genel Başkanlığı dahil çeşitli kademelerde Oda’da görev almış, birçok tarihî eser yapının restorasyonunu başarıyla gerçekleştirmiş, Ernur Kalender 10 Şubat 2017 günü aramızdan ayrıldı. 2013 yılında yayımlanan Ernur Kalender ile Restorasyon kitabında, koruma alanında yaptığı çalışmaların bir dizgisini sunmanın yanı sıra mimarlığa karşı bakış açısını da özetleyen Kalender’e ilişkin anma yazısını kaleme alan DGSA’dan dönem arkadaşı Sultan Pınar, Ernur Kalender’i şu sözlerle anlatıyor: “Bir özgürlük kelebeği daha düştü toprağa. Yaşamını iyilik ve güzelliğe adamış devrimci mimar arkadaşım Ernur Kalender, geçirdiği karaciğer koması ardından bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitirdi. Ertesi gün yapılan kalabalık cenaze töreniyle Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ailesi, dostları ve meslektaşlarımıza başsağlığı dilerim.

18 Eylül 1954 Tokat doğumlu olan Ernur Kalender, ilkokul ve ortaokulu Tokat'ta, liseyi ise İstanbul Maltepe Lisesi’nde bitirdi. 1972 yılında başladığımız DGSA Mimarlık Yüksek Okulu’nda hem akademik - demokratik haklarımız hem de siyasal alanda omuz omuza mücadele verdik. Daha iyi bir dünyada yaşamak, eşit ve özgür bir yaşam kurmak istiyorduk. Mesleğimizi de daha iyi koşullarda yapmak istiyorduk.

Mezun olduktan sonra 1978 yılında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde birlikte görev alıp, Odamız için birlikte çalıştık. Dönemin belirsiz ortamında daha yeni mezun olmuş Ernur’un, lider ruhu nedeniyle hassas dengeleri iyi yönetebileceğine olan inanç Onu, 7 Mart 1980-1 Mart 1981 tarihleri arasında yani 12 Eylül askeri darbesine denk gelen tarihlerde TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Başkanlığına getirdi. Darbenin ardından aranır duruma düştü ve konulduğu Metris sonrasında da Sağmalcılar askeri cezaevlerinde dört yıl tutuklu kaldığı sürede onurlu bir direniş sergiledi. İstanbul Devrimci Yol davasında idam cezasıyla yargılandı ve yargılamanın ardından beraat etti. Oda’ya mümkün olduğunca katkıda bulunmaya çalışan Kalender, aktif görevine 1992-1994 yılları arasında İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği ile devam etti.

1985 yılından itibaren mimarlığın her alanında mesleğini uygulamaya çalıştı. 1991 yılından itibaren eski eser binaların proje ve uygulamalarına yöneldi. 1998 yılından sonra uygulama çalışmalarını kendi kurduğu ahşap atölyesinde gerçekleştirdi. 2003 yılından itibaren restorasyon uygulamaları yaptı.

Hem mesleğine hem de siyasete emek vermiş arkadaşımız Ernur Kalender 'i unutmayacağız. İnancı, katkısı ve onurlu duruşu ile her zaman kalbimizde yaşayacak.”

Bu icerik 3060 defa görüntülenmiştir.