394
MART-NİSAN 2017
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMALAR

Ulaşım Entegrasyon Merkez Ve Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Ulusal Mimari Proje Yarışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ulaşım Entegrasyon Merkezi için ihtiyaç duyulan yeni hizmet binasının projesini elde etmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi'ne ait Halkapınar'da bulunan 17.532 m² alana ilişkin açılan mimari proje yarışması sonuçlandı. Önemli bir aktarma noktası olan, İzmir kent ulaşımının düğüm noktasında ve “yeni kent merkezi sınırları” içindeki yarışma alanı, ayrıca otobüs, İzban, İzmir Metro ve Tramvayı ile yapılması planlanan Hızlı Tren hattının kesişim noktasında, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan İzban ile doğrudan bağlantılı bir noktada bulunuyor. Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak açılan yarışmada 26 proje değerlendirmeye alındı, 3 ödül ve 5 eşdeğer mansiyon verildi.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Aziz Kocaoğlu (İzmir BB Bel. Bşk.), Buğra Gökçe (İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter V.), Raif Canbek (Eshot Genel Müdürü), Tevfik Tozkoparan (İzmir BB Bşk. Danışmanı), Koray Velibeyoğlu (İzmir BB Bşk. Danışmanı)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Haydar Karabey (Mimar)

Muzaffer Tunçağ (İnşaat Mühendisi), Nevzat Oğuz Özer (Mimar), Şebnem Yücel (Mimar), Tülin Hadi (Mimar)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Abdullah Uzun (İnşaat Mühendisi), Gökçeçiçek Savaşır (Mimar), Tutku Didem Akyol Altun (Mimar)

RAPORTÖRLER

Gülben Özsoy (Mimar, İzmir BB Projeler Şube Md.), Seval Soysal Topuz (Mimar, İzmir BB Projeler Şube Md.), Nurcihan Yenikale (İzmir BB Projeler Şube Müdürlüğü)

 

1. ÖDÜL

OKNUR ÇALIŞKAN mimar

PROJE RAPORUNDAN

İhtiyaç programında yer alan işlevler, ‘Sosyal İşlevler’ ve ‘Ulaşım Entegrasyon Merkezi Ofisleri’ olmak üzere iki ana işlev grubuna ayrılmıştır. Ofis Birimleri, beş katlı mono-blok lineer bir kütle olarak alanın güney kenarını, Şehitler Caddesi boyunca tutar. Toplantı-Konferans Salonları, Sergi Salonları, Açık Sergileme Olanakları, Sağlık Birimi, Kreş, Spor Tesisi, Yemekhane gibi sosyal işlevler ise ofis bloğunun komşuluğunda oluşturulan korunaklı ve gölgelik bir “Sosyal Avlu” etrafında üçgen bir saçağın altına zemin ve alt zemin kotlara yerleşir. [...] Arazinin kuzeyinde kurgulanan ana yaya güzergâhı, alanın doğusundaki spor yerleşkesi içerisinden başlayarak, tramvay hattı komşuluğunda devam eder; şehir içi otobüs peronları, İzmir metro-İzban duraklarına ve şehitler caddesi üzerinden hemzemin olarak yeni şehir merkezine bağlanır. Ana yaya aksı, iklim verileri doğrultusunda ele alınmış, yapı saçağı bu bağlamda, ana yaya aksına gölgelik oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Açık alanlarda ise uzun tijli ve gölgeleme kabiliyeti yüksek ağaçlar kullanılmıştır.

JÜRİ RAPORUNDAN

Genel yaklaşım olarak, az katlı ve insan ölçeğindeki yapı kurgusu, işlevlerin “sosyal işlevler” ve “ofis kullanımları” olarak net olarak ayrılması, bu ayrımın yapı gruplarında, kütle kompozisyonunda, arsa kullanımında ve çevre ilişkilerinde karşılığını bulması projenin olumlu taraflarıdır. Kütle kompozisyonunda, ofis bloğunun Şehitler Caddesi tarafında, sosyal birimlerin ise tramvay durağı tarafında konumlanması, gürültü ve yaya hareketleri açısından kontrollü bir kamusal alan (sosyal avlu) yaratması açısından başarılı bulunmuştur. Lineer ofis bloğunun iki ucundaki alanlar ve bunların bina kütlesinin bir parçası olarak tasarlanan giriş saçakları ile tanımlanması olumlu bulunmuştur. Dar kenarlarda organize edilen girişler, zemin kotunda binayı boydan boya kat eden giriş fuayesi/iç sokak, ofis bloğunun halkla ilişkisi açısından olumlu bir iç mekân sunmaktadır.

2. ÖDÜL

EVREN BAŞBUĞ mimar, CAN ÖZCAN mimar, OĞUZHAN ZEYTİNOĞLU mimar

Yardımcılar: Tunahan Çağlayan Ekici, Melisa Işık, Duygu Kısacık, Hatice Deneri, İhsan Özkömeç

3. ÖDÜL

EBRU YILMAZ mimar, SEÇKİN KUTUCU mimar, YONCA KUTUCU mimar

Yardımcılar: Beyza Beydilli, Pelin Aykutlar, Işılay Tiarnagh Sheridan, Ömer Başar, Oğuz Bodur, Gizem Begüm Boylu

MANSİYON

MEHMET MUSTAFA DEMİR mimar, KAAN ZONTUL mimar, DENİZ KEMALDAR mimar, NURSELCEN KARAASLAN mimar

Yardımcı: Okan Demirtaş

MANSİYON

KEREM PİKER mimar

Yardımcılar: Burçak Sönmez, Edibe Bikem Kılınçaslan, Duygu Bingül, Mahmut Ünal, Yiğit Öztürk, Beyza Derbentoğulları, Çiğdem Erdoğan

MANSİYON

DENİZ YAZICI mimar, DOĞAN TÜRKKAN mimar, ONUR AKIN mimar

Yardımcılar: Hande Gül Türkkan, Müge Kuzubaşıoğlu

MANSİYON

MEHMET METİN POLAT mimar, BİLGE ALTUĞ mimar, CEYDA CİHANGİR mimar, ERMAN UÇAROĞLU mimar

Yardımcı: Ecem Özden

MANSİYON

İNANÇ ERAY mimar, UĞUR İMAMOĞLU mimar

Yardımcılar: Marco Mattia Cristofori, Anıl Sakaryalı, Elif Hazar Karahan, İris Şenel, Öykü Arda, Ahlam Hamed, Egemen Onur Kaya

 

Bu icerik 2828 defa görüntülenmiştir.