325
EYLÜL-EKİM 2005
 
MİMARLIK'tan

Öğrenci Yarışması: Aşırı

Topluma Yansıyanlar

Gelecek Kongrelere Doğru…

uia2005istanbul

  • İzlenimler

    Zuhal Ulusoy

    Yrd.Doç.Dr., Bilkent Üniversitesi, Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım BölümüKÜNYE
Bir Kongre Yolculuğu: Beijing, Berlin, İstanbul

UIA 2005 Altın Madalyası Sahibi Tadao Ando’nun Mesajı: “Mimarlık öğrencileri, kentlerimizin ve mimarlığın geleceği adına umut veriyorlar”

Kongre sonrası mesajı 21 Temmuz 2005

Geriye dönüp, UIA 2005 İstanbul Kongresi’nde geçirdiğimiz günlere baktığımda, Kongre etkinlikleri için biraraya gelerek görev alan öğrencilerin büyük enerjisi, beni en çok etkileyen şey oldu. Her öğrencinin canla başla çalışmasında, geleceğin kentlerini ve mimarlığını yaratacak olan güçlü bir irade ve istek bulabiliriz.

Antik Yunan ve Roma çağlarından çağdaş dönemlere, farklı kültürlerin çarpışıp yüksek bir gerilimle katmanlaştığı Türkiye, seçkin kent kültürlerinin sürekli yeşerdiği yer. UIA Kongresi’nde biraraya gelen öğrenciler, aynı zamanda, farklılıkları benimseyip bir kültür karışımı yaratarak olgunlaştıran bu gururlu insanlar “genetik ögesini“ sürdürdü. Onların varlığının, kentlerin yeni dönemlerini yaratmak için bir enerji kaynağı olacağı kesindir.

İstanbul’da düzenlenen UIA 2005 Kongresi’nin, kentlerin olduğu kadar mimarlığın da geleceğini düşünmek için çok önemli olduğu açıktır.

Bu icerik 2871 defa görüntülenmiştir.