353
MAYIS-HAZİRAN 2010
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
DOSYA: XII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, 2010

YAPI DALI / KORUMA-YAŞATMA Başarı Ödülü: KAZIKLI KERVANSARAY RESTORASYONU VE ÇOK AMAÇLI KÜLTÜR MERKEZİ İÇ EK YAPISI, Gölcük-Kocaeli

Mimarlar: Gül Köksal, Burak Altınışık

“Osmanlı dönemi kervansarayının arkeolojik kalıntılarını çok amaçlı salon işleviyle yeniden yaşama döndürme konusundaki yetkin restorasyon kararları; bilimsel koruma ve özgün mimari tasarımı birarada ele almadaki yetkinliği; han yapısının özgün ahşap çatısının izinde tasarlanan yeni üst örtünün ve iç mekânın güncel mimarisinin eskiyle oluşturduğu olumlu karşıtlık ve uygulamadaki başarısı nedeniyle…”

Proje Grubu Hüseyin Kargın
İşveren Gölcük Belediyesi
Yapımcı gül aş
Statik Efkan Solmaz
Mekanik Musa Gürsoy
Elektrik İlknur Bilgin
Proje Tarihi 2009
Yapım Tarihi 2010
Toplam İnşaat Alanı 1.243 m2
İletişim E: lumina@superonline.com E: tgulkoksal@gmail.com

 

16. yüzyıl ortalarında İstanbul'dan yola çıkan İpekyolu üzerinde yer alan Kazıklı Kervansarayı, arşiv kayıtlarına göre ilk yüzyıl içinde tahrip olmuş, 20. yüzyıla dek özgün işlevi dışında meyve-sebze ekim yeri olarak kullanılmıştır. Bu proje ve uygulama ile kervansaray hakkında kapsamlı bir arşiv çalışması yapılmış, yapının belgeleme, analoji ve araştırma ile dönemleme ve koruma projeleri hazırlanmıştır. Yapının olduğu gibi korunduğu, duvarlardan içeri çekilerek özgün hacim gabarisinde yeni bir işlevle yeni bir yapı tasarımı gerçekleştirilmiştir.

Bu icerik 4506 defa görüntülenmiştir.