377
MAYIS-HAZİRAN 2014
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: 2014 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

YAYINLARKÜNYE

MİMARLIK'tan

N. Müge Cengizkan

50 yıllık yayın hayatına sahip bir derginin son 10 küsur yılına "müdahil olmak"; hadi söyleyelim 12 yıl, 72 sayıdır bir projenin içinde olmak... MİMARLIK, açık ifade etmek gerekirse, hemen hiçbir döneminde bir editör dergisi olmadı. Mimarlar Odası örgütlülüğünün kolektif üretim anlayışı bunu gerektirmekteydi. Yayın içeriği çoğunlukla dönemin öncelikli gündemleri ve bunlar hakkında Oda görüşleri çerçevesinde biçimlendi, yazı masasına alındı. Fakat, 'tasarım' kadar 'uygulama'nın sonuç ürünü biçimlendirmedeki kilit rolünü bir mimar olarak bilmek, bir mimarlık yayını üzerinde alınan kolektif kararların bireysel üretimle şekillenmesi konusunda fikir verecektir. Bugüne kadar gerek Dergi Yayın Kurulları ve Oda Yönetim Kurulları, gerekse dergi yazarları ve yayının her aşamasında birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarım arasında birlikte üretmekten keyif aldıklarım ve beslendiklerim kadar, yaptığım işi sorgulatanlar da oldu; fakat tümü farklı biçimlerde deneyim kazanmama ve beslenmeme olanak sağladı. Bu benim son editoryal yazım. Herkese teşekkür ederim.

Yazdığım ilk "MİMARLIK'tan" yazısı şöyle bitiyordu: "Yoğun emek sarf edilip hayata geçirilen projeler her zaman takipçisini bulur." Sanırım böyle de oldu. 

Gökyüzü mavisini yeryüzünün yeşiline düşürmeye devam ettikçe, kendimiz, dünyamız, çevremiz, kentimiz ve mimarlık adına ümitli olmak gerekli. Umarım öyle de olur.

Bu icerik 4091 defa görüntülenmiştir.