390
TEMMUZ-AĞUSTOS 2016
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: 2016 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

  • Arazi ve Şeyler
    Pelin Tan, Doç. Dr., Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

YAYINLARKÜNYE
ANMA

Bülent Özer’in Anısına

Esat Süher, Y. Mimar

60 yılı aşkın bir zaman dilimi içerisinde süregelen arkadaşlığımızla onur duyduğum değerli kardeşim Prof. Dr. Bülent Özer’in vefatı, ailesi ve biz yakın arkadaşları kadar üniversite ve mimarlık camiamız için de yeri doldurulamayacak bir kayıptır.

Prof. Dr. Bülent Özer İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezuniyetinden sonra asistan olarak Mimarlık Fakültesi’nde görev aldı. Doktora çalışmasını aynı fakültede Mimarlık Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Bu yıllarda görevde olduğum Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nde özellikle mimarlık tarihi disiplini konusundaki eğitim eksikliği Bülent Özer’in bu disiplinde Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne transfer edilmesiyle giderilmiş oldu. Mimarlık tarihi ve özellikle çağdaş mimari konusunda yapmış olduğu çalışmalar ve verdiği derslerle, bu disiplin kurumumuzda gerçek bir aşama yapmıştır.  Dersleri diğer üniversite fakülteleri öğrencilerinin katılım istekleriyle gerçek bir kültür şöleni niteliğindeydi.

Ayrıca temel eğitim konusunda verdiği dersler mimarlık camiasında yapmış olduğu değerli çalışmalar Almanya, Avusturya, İtalya ve Fransa’da da yanıt buldu. Bu ülkelerden, yaptığı çalışmalara ilişkin olarak Kültür Nişanı ve Madalyalar kazandı.

Kederli ailesi ve yakınlarına, üniversite ve mimarlık camiasına bu kayıptan ötürü başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Işıklar içinde yat değerli kardeşim Bülent.

 

Bülent Özer kimdir?

İTÜ’den 1958 yılında mezun olan, 1083 Oda sicil numarasıyla İstanbul Büyükkent Şubesi’ne kayıtlı, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi, YAPI Dergisi’ne 40 yıl boyunca yayın kurulu üyesi olarak katkıda bulunan Bülent Özer, 1996 yılı V. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Mimarlığa Katkı Dalı Başarı ödülü sahibidir. “Rejyonalizm, Üniversalizm ve Çağdaş Mimarimiz Üzerine Bir Deneme” başlıklı doktora tezi mimarimizin son yüz eli yıllık geçmişini ilk defa bilimsel bir anlayışla uluslararası norm ve kriterlere dayanarak ele alıp incelemiş, sistematize etmiş ve böylece başkalarınca da hâlâ izlenip uygulanan bir görüş, yöntem ve terminolojinin öncüsü olmuştur. Öte yandan, 1961 yılında yayımlanmaya başladığı MİMARLIK VE SANAT dergisi ile bu alanda yeni ve çağdaş bir anlayışın yeşermesini sağlamış, bunu MİMARLIK Dergisi Yayın Komitesi’ndeki çalışmalarıyla YAPI dergisinde 1973’den bu yana süregelen yayın kurulu üyeliği izlemiştir. Bülent Özer 7 Haziran 2016 günü aramızdan ayrıldı.

Bu icerik 4392 defa görüntülenmiştir.