365
MAYIS-HAZİRAN 2012
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA

2012 / XIII. Ulusal Mimarlık Ödülleri

YAYINLARKÜNYE
MEA ARCHITECTURA MEA CULPA

"MEA ARCHITECTURA MEA CULPA" Üzerine

Gürhan Tümer, Prof. Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü

Derginin 1997 yılı Temmuz-Ağustos sayısından (sayı: 276) bu yana 90 sayı boyunca yayımladığımız "Mea Architectura Mea Culpa" bölümünü yazarımızın isteği ile sonlandırıyoruz. Burada “Gürhan hoca”nın bu genel başlık altında yazdığı kısa yazılar, minik denemeler, yaptığı ufak saptamalar, küçük gözlemler, kurduğu düşler ve onlara eşlik, daha doğrusu kaynaklık eden, onları vareden resimler, fotoğraflar ve çizimler yer aldı. Bu bölümü, “Gürhan hoca”nın Mea Architectura Mea Culpa kitabında (Mimarlar Odası Yayınları, 2006) yer alan, "Neden Mea Architectura Mea Culpa?" sorusuna verdiği yanıtla kapatıyor, kendisinin yeni “serileri”ni heyecanla bekliyoruz.

Mimarlık, yani "architectura", benim mesleğim. Onu seviyorum, onun çeşitli yönleriyle ilgileniyorum. Mimarlığa ilişkin çeşitli konulara, çeşitli sorunlara, herkes gibi benim de kendime özgü yaklaşımlarım var. Bir başka deyişle, herkes gibi benim de kendime özgü bir mimarlık anlayışım, yani bir "mea architectura"m var.

Ama ben, çoğu zaman "daha önemli" sorunları bir kenara bırakıp, bu görkemli mesleğin, özellikle ülkemizde, meslektaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun, büsbütün "abesle iştigal" saymasa da "marjinal", "fantezi" diye niteledikleri kimi yönleriyle daha fazla ilgileniyorum. Mimarlığa, mimarlara, binalara, mekânlara değişik, farklı açılardan bakmak hoşuma gidiyor, bunların peşinde koşuyorum, onları arayıp buluyorum. Bu da bende, kimi zaman daha hafif, daha belirsiz, kimi zaman daha yoğun, daha belirgin bir suçluluk duygusu yaratıyor. "Mea Architectura"nın hemen arkasından "Mea Culpa"nın gelmesinin nedeni, sanırım bu duygu.

Ya peki, neden Türkçe değil de Latince? Neden "Benim Mimarlığım, Benim Suçum" değil de "Mea Architectura Mea Culpa"?

O da fantezinin bir parçası. Kabul ediyorum, o da bir suç, o da bir başka "mea culpa".

Bu icerik 3516 defa görüntülenmiştir.