388
MART-NİSAN 2016
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
TEMA[S]

Kentin Konforlu Köşeleri: EmpathiCity

Neris Parlak, Arş. Gör., ODTÜ Mimarlık Bölümü

EmpathiCity, Fransız sanatçı Shani Ha tarafından kamusal alanlar için tasarlanan bir seri geçici ve deneysel müdahaleden oluşuyor. Sanatçının amacı, kent yüzeylerinin sertliğini yumuşak nesnelerle kırarak sakinlerine ve ziyaretçilerine daha ‘empatik’ kentler yaratmak. Shani Ha bunu başarmak için kanepe minderlerini sokağa çıkararak ev rahatlığını ve tetikledigi sosyal hayatı kamusal alanlara taşıyor. Böylelikle, bir yandan kentlinin mimari elemanları yeniden sahiplenmesini sağlarken bir yandan da toplumsal davranış kalıplarının gözden geçirilebileceği bir duraklama anının deneyimlenmesine olanak yaratıyor.

Sanatçı müdahale nesnelerini tasarlarken, sokaktaki insanların doğal hareket ve duruşlarını gözlemleyerek tespit ettiği bir takım pozlardan ilham almış. Müdahale noktaları ise manzaranın tadını çıkarmak için oturulacak bir duvar, koşuşturmaya ara verip soluklanmak için yaslanılacak bir yüzey gibi belirli pozlara evsahipliği yapan mimari elemanlar arasından seçilmiş. Shani Ha’ya göre, mimari yüzeylerden güç alan bu pozlar, aslında aktif olarak kenti deneyimlemenin ve kamusal alan parçalarını sahiplenerek varlığımızı ortaya koymanın bir yolu.

“Konfor uzantıları”, davranışlarımızı öngörme eğiliminde olan normatif tasarımların aksine kamusal alanlara anlık eklemlenmeyi teşvik eden ve kullanıcısı ile aktifleşen tasarım nesneleri. Shani Ha,  sert görünümlü mimari elemanları yumuşak dokunuşlarla davetkar ve ilişkilenebilir mekânlara dönüştürür. Sözkonusu “konfor uzantıları” New York’ta herhangi bir metro koltuğuna ya da Miami’de alelade bir duvara yerleştirildiği gibi, Louvre Piramidi (Paris) ve Walt Disney Konser Salonu (Los Angeles) gibi kentsel çekim noktalarında da kentlinin deneyimine sunulmuş. 2012’den bu yana Paris, New York, Miami, Brüksel ve Los Angeles’te uygulama alanı bulan proje yeni bir kentte her an karşınıza çıkabilir.

Shani Ha’ya göre: “EmpathiCity bir problemi çözmez ama ona işaret eder. Bu bilmeceye benzeyen sokak müdahaleleri rutin davranışlarımızı sarsarak deneyimleyeni aktif olmaya teşvik eder. ‘Konfor uzantıları’ kentlerimizi metaforik ve empatik olarak yeniden sahiplenmemizi sağlayan araçlardır.”

EmpatiCity ve sanatçı hakkında daha ayrıntılı bilgiye shani-ha.com/empathicity adresinden ulaşılabilir.

* Fotoğraflar: Shani Ha, Marielle Pottier, Kevain Delpesche, Louise Devin

Bu icerik 2363 defa görüntülenmiştir.