400
MART-NİSAN 2018
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK GÜNDEM

ANMA

300’DEN 400’E MİMARLIK

  • Derginin Mutfağından
    Aslı Tuncer Madge, Mimar, Eylül 2013’ten beri Yayın Sekreteri ve Yayın Komitesi üyesi

MİMARLIK YAYINCILIĞI: NEREDEN NEREYE

ANMA PROGRAMI: MARUF ÖNAL

YAYINLAR

TEMA[S]
KÜNYE
MİMARLIK'tan

 

“Bir derginin, bu bir mesleki dergi olsa bile, 300. sayısına ulaşması çok önemli olmayabilir... Nitekim hem Türkiye’de, hem dünyada kimbilir kaç kez 300 sayıyı geride bırakmış dergiler var... Ancak, MİMARLIK’ın hem yayımlanma koşulları, hem ‘sahibinin’ niteliği, hem de ‘Türkiye ortamı’ dikkate alındığında, yıllarca hemen hiç ‘kesintisiz’ yayımlanarak 300. sayısına da ulaşmış olmasını sıradan bir başarı olarak kabul edip geçiştirmek mümkün değil... […] Umarım MİMARLIK, daha yüzlerce sayı yine parasız dağıtılır... Ve Mimarlar Odası da yine uzun yıllar bu ‘kamusal’ etiğini ve kültürünü aynı inanç ve kararlılık içinde Türkiye’ye armağan eder.” demiş Oktay Ekinci, derginin 300. sayısında Oda Genel Başkanı olarak yazdığı yazıda. Kendisinin temennisindeki “yüzlerce sayı”nın ilk yüzünü geride bıraktık. 55 yıllık yayın hayatında yayımlanan 400 sayının ihtişamına layık olmaya çalışan bir içerik bu sayıda sizi bekliyor. Derginin içeriği bu arayışımız doğrultusunda belirlediğimiz değerlendirmelerle şekillendi. Son yıllarda dergi içeriğini yönlendirmiş Yayın Komitesi üyelerinden bazılarının son 100 sayıyı değerlendirdikleri görüş yazılarından oluşan bölüm ile Türkiye ve farklı coğrafyalardaki mimarlık yayıncılığına daha yakından bakan makalelerden oluşan derleme bu sayıyı şekillendirdi.

400. sayımızın kapağında kısmen hissedeceğiniz dijitalleşmenin, derginin bundan sonraki yaşamına da etki etmesini hedefliyoruz. Bu sayıyla birlikte derginin pdf dosyasına web sitemiz www.mimarlikdergisi.com üzerinden ulaşabiliyor olacaksınız. Yenilenen görüntüsüyle sizlere ileteceğimiz mail formatı ise, derginin içeriğinden küçük bir kesit sunarak Mimarlık’ın görünürlüğünü artıracak. Ayrıca yaklaşık üç yıl önce duyurduğumuz “Mimarlık” ismiyle www.facebook.com/mimarlikdergisi adresinden izlenebilen Facebook sayfamız üzerinden makaleleri paylaşmaya ve sizlerin paylaşabilmesini mümkün kılmaya devam ediyoruz. Daha fazlasını sağlamak için ise çalışmalarımız devam ediyor.

400. sayının Mimarlık’tan yazısının açılışını 300. sayıdan bir alıntı ile yaptık. Kapanışı da derginin 1963’te yayımlanan 1. sayısında Hulusi Güngör’ün yazdığı ilk Mimarlık’tan yazısından bir alıntı ile yapalım. “Mühim olan sesimizin çıkması, devamlı çıkmasıdır. Bu ses mademki derdimizi, dâvamızı, sevinçlerimizi terennüm edecektir, o halde temenni ederiz ki kulaklarınıza hoş gelsin.” Umarım sesimiz hâlâ kulaklarınıza hoş geliyordur. Daha nice senelere…

Aslı Tuncer Madge

Bu icerik 16021 defa görüntülenmiştir.