406
MART-NİSAN 2019
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMALAR

Kore Savaşı Anma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi Mimari Proje Yarışması

 

Lüleburgaz Belediye Başkanlığı tarafından, sorun çözmeye yönelik yenilikçi buluş ve yöntemler ile yeni araştırma, planlama, tasarım yaklaşımlarını özendirmek amacı ile mimarlık ve peyzaj mimarlığı alanlarında, daha sonraki plan ve proje kademelerine temel olacak fikir, kavram ve yaklaşımların ortaya konulması; temel veri ve programların belirlenmesi amacıyla açılan proje yarışması sonuçlandı. Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak açılan yarışmada, 249 proje değerlendirmeye alındı, 3 ödül ve 5 eşdeğer mansiyon verildi.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Keewon Hong (Kore Cumhuriyeti İst. Başkonsolosu), Tevfik Erkan Olgay (65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Garnizon Komutanı), Murat Gerenli (Lüleburgaz Bel. Bşk.), Rasim Aslan (Lüleburgaz Başkan Yrd.), Gökhan Kaya Atay (Lüleburgaz Başkan Yrd.), Mehmet İbrikçi (Fen İşleri Md.)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

JÜRİ BAŞKANI Aydan Balamir (Mimar)

Ayşen Savaş (Mimar), Boğaçhan Dündaralp (Mimar), Feride Önal (Mimar), Yıldırım Gigi (Mimar), Sunay Erdem (Peyzaj Mimarı), Erdinç Keskin (İnşaat Müh.)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Gülnaz Güzeloğlu Yıldırım (Mimar), Pınar Gökbayrak (Mimar), Alper Tüfekçioğlu (Peyzaj Mimarı), Kadir Kılınç (İnşaat Müh.)

RAPORTÖRLER

Burcu Bağcı Uçar (Mimar), Emre Dülger (Mimar),  Zeynep Altan (Endüstri Müh.)

 

1. ÖDÜL

ÖMER SELÇUK BAZ mimar, ECE ÖZDÜR mimar, PINAR KILIÇ mimar, BAHADIR ÖZCİHAN inşaat mühendisi, CANSU ÇEKLİ DERİNGÖL peyzaj mimarı

Yardımcılar: Atakan Koca, Firdevs Ermiş

PROJE RAPORUNDAN

Savaş üzerine bir mekân kurmanın amacı ancak tekrar olmaması için, anlamanın öğrenmenin en önemlisi unutmamanın bir yolunu bulmak olurdu. Bu biraz karışık duygular içinde tasarım önermemizi; Lüleburgaz'ın kentten kırsala geçiş alanında bir düşünme, anlama ve dinleme mekânı kurmak olarak tarif edebiliriz. Hâlihazırda var olan peyzajın ıssızlığını ve dinginliğini biraz kontrol altına alıp daha da güçlendirerek, ziyaretçilere peyzajda yok olmaya yüz tutmuş bir yapı yardımıyla bir deneyim mekânı sunabilmek amacımız. Bu deneyimi; sergi ve anlatı içeriği, mekânın ışığı, yeraltı ve yer üstü dünya, doğal ve yapay peyzaj unsurları ile dönüştürmeye ve bir bütün haline getirmeye çalıştık. Tasarımı bu anlamda nerdeyse tamamen bir peyzaj üretmek üzerine gelişirdik. Korunacak ve korunması şart olmayan ağaçların içine sığışan, sızan, sürekli devam eden kıvrılan bir duvar... Yer altına doğru yavaşça eğilerek, aydınlıktan karanlığa daralarak inilen bir yol... Ağaçların arasında kurulan bu boşluğun içinde yüzen program parçaları ve taşıyıcı ayaklar ve tüm bunları usulca örten yapraksı bir peyzaj örtüsü...

JÜRİ RAPORUNDAN

Anıtsallığı mekân, malzeme ve ışık deneyiminde arayan proje; alanın doğal dokusunu ve karakterinin sürekliliğini bozmayan; özgün, bir defalık ve yere özel bir öneri sunmanın ötesine geçerek, bulunduğu “yeri” özgünleştiren; “yapraksı peyzaj örtüsü” ile kırın dinginliği ve savaşın karanlığı arasında bir arakesit tanımlayan; alanın bütünü içindeki hassas yer seçimi ve minimum ayak izi kararını 3 boyuta ustalıkla taşıyan; “yeri” çatı olarak yeniden üreten; saçağın, yapı izini (footprint) takip etmeyen farklı izdüşümü ile ortaya çıkaran boşlukla, ışık ve mekân karşılıklarını başarı ile yorumlayan; “savaşın sonuçsuzluğunu” mekânsallaştıran ve savaşın öyküsünü alışılagelmişin dışında ele alan ve sergi mekânlarının sınırlarını esneten önerisi ile birinci ödüle layık görülmüştür.

2. ÖDÜL

BURAK PELENK mimar, BARAY IŞIK peyzaj mimarı

Yardımcılar: Eda Yazkurt Pelenk, Damla İçyer, Soysal Cirit

3. ÖDÜL

MURAT ARİF SUYABATMAZ mimar, HAKAN DEMİREL mimar, ZEYNEP HAGUR SORGUÇ peyzaj mimarı, BÜLENT DEVECİ inşaat mühendisi

Yardımcılar: Orhun Ülgen, Elif Yılmaz, Kübra Paksoy, Nurettin Şatır, Kadir Mert Tatar, Özge Özçelik, Aylin Pakova, Begüm Alyemiş

EŞDEĞER MANSİYON

EVREN BAŞBUĞ mimar, OĞUZHAN ZEYTİNOĞLU mimar, OĞUZ BODUR mimar, ELİF GEYLANİ mimar, CELİL KAHRAMAN peyzaj mimarı

Yardımcılar: Deniz Engin, Duygu Öztürk, Nazgül Berfin Gölge

EŞDEĞER MANSİYON

ÖMER ALOĞLU mimar, SEZGİN KARAMAN peyzaj mimarı

EŞDEĞER MANSİYON

ERDAL SORGUCU mimar, NİHAT EYCE mimar, ASLI ÖZBEK mimar, ESRA EKİNCİOĞLU peyzaj mimarı

EŞDEĞER MANSİYON

TUNA HAN KOÇ mimar, FATMA ZEYNEP ALTINBAŞLI mimar, AYŞE NUR ÇABUK mimar, MUSTAFA ÇİMŞİR peyzaj mimarı

EŞDEĞER MANSİYON

MEHMET METİN POLAT mimar, BİLGE ALTUĞ mimar, MERVE İMER peyzaj mimarı

Yardımcı: Ecem Özden

 

Bu icerik 2857 defa görüntülenmiştir.