347
MAYIS-HAZİRAN 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

ANMA

ETKİNLİK

GÜNCEL

DOSYA
Tasarıma Kapsayıcı Yaklaşım:
HERKES İÇİN TASARIM

MESLEKİ DENETİM

YARIŞMA

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

YAYIN DEĞERLENDİRME

YAYINLAR

MEA ARCHITECTURA
MEA CULPA

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU ADIM ADIM

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

TÜRKÇE ÖZET
KÜNYE
MİMARLIK'TAN
N. Müge Cengizkan

Tasarıma Kapsayıcı Yaklaşım: Herkes için Tasarım” başlıklı dosyamız, uzun zamandır çeşitli biçimlerde Yayın Komitemizde tartıştığımız ve gündeme getirmek istediğimiz konuları, sorun ve önerileri “kapsayan” bir derleme oldu. Konunun çok yönlülüğünü tartışırken, günümüzde “katılımcı tasarım” ve “erişilebilir tasarım” gibi farklı başlıklarla açımlanan “herkes için tasarım” kavramına odaklandık.

Herkesin yaşamı boyunca geçirdiği bebeklik, çocukluk, yaşlılık gibi evreler ile yaşama olasılığı bulunan hastalık, özürlülük, gebelik gibi kişiyi kalıcı ya da geçici biçimde engelli kılan durumlar için gereken fiziksel düzenlemelere, standartlara gereksinim duyacağı üzerine kurulan bir tasarım fikri bu. Fakat sadece bununla sınırlandırılmıyor. Mimarın / tasarımcının farklı (kültürel, sosyal, ekonomik olarak), geçici (göçmenler, çingeneler gibi) ve öteki (eşcinseller gibi) olana karşı tavrına ilişkin de bir kavram aynı zamanda. Özetle, “tasarımda ‘herkesi’ düşünebilmek, insan haklarına uzanan bir kültüre dönüştürülüyor.” Dosyada bu farklı bakışları okuyabilirsiniz.

Mimarlar Odası’nın, bu dönem mimarlığın toplumla buluşması yönünde yoğunlaştırdığı çalışmalarına paralel olarak önümüzdeki sayıdan itibaren “Mimarlık ve Toplum” başlıklı bir sürekli bölüme başlıyoruz. Mimarı ve mimarlığı toplumla buluşturmak, toplumun mimarı tanıması ve mimarlığın yaşamsal gereksinimlere bir yanıt olduğunun anlatılmasını hedeflemekte olduğu gibi, mimarın toplumun gereksinimlerini daha iyi kavramasını da sağlayan bir çalışma olacak. Kapsamını gelecek sayıda açacağımız “Mimarlık ve Toplum” başlıklı bu bölüme, iki yıldır sürdürdüğümüz “Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı” sürekli bölümüne gösterdiğiniz ilgi ve yaptığınız değerli katkıların benzerini bekliyoruz.

»»»

Seyfi Arkan Anma Programı kapsamında yapılacak etkinlikler netleşmeye başladı. “Modernist Açılımda Bir Öncü, Seyfi Arkan: Mimarlık-Değişim-Özerklik” başlıklı sempozyum 9-10 Ekim 2009 tarihlerinde düzenlenecek. Aynı tarihte açılacak olan Arkan ve yapıtlarına ilişkin retrospektif sergi de, daha sonra, bir program çerçevesinde Türkiye kentlerinde izlenebilecek.

N. Müge Cengizkan
Bu icerik 2435 defa görüntülenmiştir.