319
EYLÜL-EKİM 2004
 
MİMARLIK'TAN

UIA 2005 İSTANBUL’A DOĞRU

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: Mesleğe İlişkin Son Dönemdeki Yasal Düzenlemeler Neler Öngörüyor?

  • PORRO
    Gürhan Tümer

    Prof.Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü, Yayın Komitesi ÜyesiKÜNYE
KENT REHBERİ

İzmir Kent Merkezi Mimarlık Haritası Yayımlandı

İzmir kentinin kültürel ve mimari kimliğinin sahip olduğu birikimi gözler önüne sermek üzere Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hazırlamış olduğu “İZMİR KENT MERKEZİ MİMARLIK HARİTASI” 10.000 adet basılarak, kullanıma sunuldu.

İzmir’in sahip olduğu 5000 yıllık mimari ve kültürel mirası yansıtan 89 adet yapı ve yerleşmenin, Alsancak Limanı’ndan Konak Meydanı’na kadar olan İzmir Kent Merkezi’ndeki konumlarını, mimarlarını ve yapım yıllarına dair künye bilgilerini içeren harita, arka yüzünde Türkçe ve İngilizce olmak üzere İzmir’in kentsel tarihini de barındırıyor. Bu çalışma, İzmir mimarlığının ve İzmirli mimarların Türkiye mimarlığı içindeki konumlarını belli etmenin yanında İzmir’de kent belleğinin oluşturulması yönünde yapılan “ilk”lerden biri.

“İzmir Kent Merkezi Mimarlık Haritası”nda yer alan yapılar, oluşturulan Bilim Kurulu tarafından seçildi. İzmir’deki zengin modern mimarlık birikimini de belgelemeyi amaçlayan haritanın, İzmir’e gelen yerli ve yabancı konuklara, Universiade 2005 İzmir Dünya Üniversite Oyunları ve UIA 2005 İstanbul Dünya Mimarlık Kongresi katılımcılarına dağıtılması öngörülüyor. Bu çalışmanın önümüzdeki yıllarda kent bütününü kapsayacak şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu icerik 4962 defa görüntülenmiştir.