319
EYLÜL-EKİM 2004
 
MİMARLIK'TAN

UIA 2005 İSTANBUL’A DOĞRU

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: Mesleğe İlişkin Son Dönemdeki Yasal Düzenlemeler Neler Öngörüyor?

  • PORRO
    Gürhan Tümer

    Prof.Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü, Yayın Komitesi ÜyesiKÜNYE
MEA ARCHITECTURA MEA CULPA

PORRO

Gürhan Tümer

Prof.Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü, Yayın Komitesi Üyesi

Sizlere, Kübalı mimar Ricardo Porro’nun, MEA ARCHITECTURA – MEA CULPA tasarımlarından ve bu tasarımlarla ilgili ilginç açıklamalarından birkaç tanesini sunuyorum.

KENTTE EROS: Bu yapıtta, geleneklerimizin, bugüne kadar mimarlıkta eksik olan kara ögesini göstermek istedim: [Eros’u]. Afrika’nın bir mirası olarak, Küba’da her şey, dans, müzik, yaşam, vurgulu bir erotik yöne sahiptir [...] Kent Eros oluyor.

RHİN NEHRİ’NİN ALTINI: Bu yapıda büroların ve özel bir sanat koleksiyonu merkezinin yer alması öngörülüyor [...] Lichtenstein, yüzölçümünün küçüklüğüne karşın, önemli bir finans merkezi. [Başkent] Vaduz’a, üzerinde prenslerin eski şatosunun yer aldığı dağ egemen. Vadide, altın efsanesinin nehri olan Rhin Nehri akıyor. Simyacı Paracelsius, orada dolaşırdı [...] Binayı, altın bir enerjiyi tutmaya çalışan üç dev parmak gibi tasarladım.

GONZALO OKULU: Bu yarışma, çok derin ve çok özel bir duygumu ortaya koymama olanak sağlıyor. Bu projeyi, yitirdiğim oğluma adıyorum [...] Sınıfların eğri dış çizgileri, çocuk yüzlerine dönüşüyor [...]; su, çocuk elleri biçimindeki bir çeşmeden fışkırıyor.

BİLGİNİN KAYNAĞI: Bu kütüphanenin, Villeneuve-d’ Ascq’ın taş meydanında, bir tiyatroyu içeren beton bir küpün kıyısında inşa edilmesi söz konusuydu. Orada şiirsel bir mimari düşlemek zordu. Projenin üzerinde düşünürken, aklıma Flaubert’in bir cümlesi geldi: “Dünyadaki her şey bir kitapta son bulmak üzere yapılmıştır.” Parktan bakıldığında, binanın arka cephesi, doğa içindeki bir kitap gibi.

Bu icerik 3592 defa görüntülenmiştir.