348
TEMMUZ-AĞUSTOS 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU ADIM ADIM


İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY


TÜRKÇE ÖZETKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

2009 Mies van der Rohe Çağdaş Mimarlık Ödülü’nün Sahibi Snøhetta

Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı, 2009 yılı Mies van der Rohe Ödülleri için belirlenen beş finalisti geçtiğimiz Şubat ayında açıklamıştı. Uluslararası mimarlık alanının itibarlı ödüllerden biri olarak kabul edilen 2009 yılı Mies van der Rohe Ödülü’nü beş finalistin arasından seçilen Norveç Ulusal Opera ve Bale Salonu yapısıyla Snøhetta kazandı.


Jüri ayrıca, “Emerging Architect Special Mention” (Umut Vadeden Özel Ödülü) Studio Up’ı (Lea Pelivan ve Toma Plejic) Hırvatistan Koprivnica’daki “Gymnasium 46° 09’ N / 16° 50’ E” projesi ile layık gördü.

Snøhetta’nın tasarladığı bu yapı, Norveç’te son 700 yıldır yapılan en büyük kültür merkezi. 36 bin parçadan oluşan eğimli taş çatısı fiyorddan yükseliyor, ziyaretçilerine yapının üstünde yürüme olanağı tanıyor ve kamusal strüktürle ilişki kurmalarını sağlıyor. Norveçli gemi işçilerinin kullandığı geleneksel yöntemlere başvurularak ahşap süslemelerle kaplanan 1000 odanın yer aldığı yapı ile ilgili Jüri Başkanı Francis Rambert, şunları söylüyor: “Oslo’daki Norveç Ulusal Opera ve Bale Salonu, bir yapıdan çok daha fazlasını ifade ediyor. Öncelikle bir kentsel mekân, kente bir hediye. Yapı kentte bir jeneratör ve kentsel dokunun yeniden canlanmasının simgesi olarak değerlendirilebilir.” Ödül töreni 28 Mayıs 2009’da Barselona’daki Mies van der Rohe Pavyonu’nda yapıldı.

Bu icerik 1071 defa görüntülenmiştir.