348
TEMMUZ-AĞUSTOS 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU ADIM ADIM


İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY


TÜRKÇE ÖZETKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

2009 Kanada Mimarlık Ödülleri

Kanada Kraliyet Mimarlık Enstitüsü (Royal Architectural Institute of Canada) iki yılda bir verilen RAIC Mimarlık Ödülleri’nin bu yılki kazananlarını açıkladı. Ödüller şu kategorilerde veriliyor: “Bütünleşik Sanatlar”, “Mimarlık Ofisi”, “Yeşil Yapı”, “Mimaride Yenilik”.

Bütünleşik Sanatlar

Paul Raff, MRAIC

Kariyeri boyunca sanat ve mimarlığın harmanlanmasına önemli katkılarda bulunan Paul Raff, mühendisler, peyzaj mimarları ve diğer mimar ve sanatçılarla çalışarak yaratıcı mekânlar tasarladı. Bilindik ve bölgesel malzemeleri kullanarak düşük maliyetle şiirsel mekânlar yarattı.

Mimarlıkta Yenilik Ödülü (Mimarlık)

“130 Bloor Street West”

Tasarım: Quadrangle Architects Limited (Toronto, ON)

Toronto’nun kalbinde en elit adreslerden biri olan ve Kanada’da 1960ların en iyi modern konut örneklerini barındıran 130 Bloor Street West, yenilendi ve yapının üzerine bir bölüm daha eklendi. Sonuçta yapı, lüks konut, ofis ve perakende mekanlarını barındıracak biçimde yenilendi.

Mimarlıkta Yenilik Ödülü (Sanat)

“Prince George Havaalanı”

Tasarım: McFarlane | Green | Biggar Architecture + Design Inc. (Vancouver, BC)

Proje, varolan terminale ek yapılarak genişletilmesini kapsıyordu. 1970’lerde inşa edilen terminale yüksek performanslı bir yapı kabuğu, yenilikçi bir perde duvar ve ahşap strüktürler eklendi. Sağlamlık, sürdürülebilrlik, zarif detaylar ve maliyet tasarımda önemli unsurlar olarak beliriyor.

Mimarlıkta Yenilik Ödülü (Bilim)

“Richmond Olympic Oval”

Tasarım: Cannon Design (Vancouver, BC)

Paten yarışlarına evsahipliği yapacak yaklaşık 47 bin metrekarelik yapı, hem 2010 Olimpiyat Oyunları’nda hem de Olimpiyatlar’dan sonra kalıcı bir spor merkezi olarak kullanılacak. Yapının ahşap strüktürü ve ahşap tavan kaplamasındaki yenilikler övgüye değer bulundu.

Mimaride Yenilik Ödülü (Mansiyon)

“Bluepoint Louver Cephe Sistemi”

Tasarım: Paul Raff Studio (Toronto, ON)

Tayland’daki konut kompleksi övgüye değer yeşil tasarım stratejileri barındırıyor. Louver Cephe Sistemi peyzaj manzaralarını izlemeye olanak tanırken, kullanıcıların mahremiyetini de sağlıyor. Herhangi bir yapıya adapte edilebilen sistem, büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor.

Mimaride Yenilik (Mansiyon)

“Four Seasons Sahne Sanatları Merkezi”

Tasarım: Diamond and Schmitt Architects Incorporated (Toronto, ON)

Merkez, Kanada’nın amaca özel inşa edilmiş ilk opera binası. Demokratik ve ilgi çeken mimarisiyle çevresindeki kenti kucaklayan yaoı, uzun süre elitist kabul edilen sanata herkesin dahil olmasını sağlıyor. Önündeki bulvara açılan saydam cephesiyle halkın içerdeki sanatı deneyimlemesini sağlıyor.

Mimarlığa Katkı Ödülü

Cambridge Kütüphane ve Galerileri ile Genel Müdür Greg Hayton

Mimarlık Ofisi

Saucier + Perrotte architectes (Montréal, QC)

1988’de Gilles Saucier ve André Perrotte tarafından kurulan Saucier + Perrotte Architectes, kurumsal, kültürel ve konut projeleriyle uluslararası ortamda tanındılar.

Yeşil Yapı

“Dockside Green Synergy”

Tasarım: Busby Perkins+Will Architects (Vancouver, BC)


Kanada Yeşil Yapı Konseyi ile birlikte verilen ödüle değer görülen Synergy yapısı, dünyada en yüksek skorlu LEED® Platinum projesi. Yapının bulunduğu Dockside Green ise Victoria kenti tarihindeki en geniş kent gelişim alanı. Tamamlandığında toplamda 26 binada konut, ofis, otel, hafif endüstriyel kullanımlar ve birçok rekreasyon merkezi bulunacak. Her bina için hedeflenen LEED® Platinum derecesiyle proje tüm dünyada büyük ölçekli sürdürülebilir gelişime örnek olarak gösteriliyor.

Bu icerik 1327 defa görüntülenmiştir.