348
TEMMUZ-AĞUSTOS 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU ADIM ADIM


İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY


TÜRKÇE ÖZETKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Uluslararası Deprem Sempozyumu-Kocaeli 2009

17 Ağustos 1999 Kocaeli ve 12 Kasım 1999 Düzce depremleri tüm Marmara Bölgesi’ni etkilemiş ve gerek ekonomimizde gerekse toplumsal yaşamımızda önemli izler bırakmıştır. Bu depremlerde 18 bine yakın insanımız hayatını kaybetmiş, milyarlarca liralık ekonomik kayıp ülkenin kalkınma sürecini etkilemiştir. Depremlerin 10. yıldönümünde Kocaeli Üniversitesi ve Türkiye Kızılay Derneği, “Türkiye’nin Afeti: 10. Yıl Anma Etkinlikleri” kapsamında birlikte etkinlikler düzenliyorlar.

Kocaeli Üniversitesi bu etkinlikler kapsamında, Umuttepe Yerleşkesi, Prof. Dr. Baki Komşuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde, 17-19 Ağustos 2009 tarihlerinde bir sempozyuma evsahipliği yapıyor. Anma Günü’nde yapılacak panelde “Türkiye Gelecek Bir Felakete Hazır mı?” konusu tartışmaya açılıyor; birinci gün ise “Doğal Afetlerin Toplumsal ve Ekonomik Boyutu” tartışılıyor.

2003 yılından itibaren her iki yılda bir düzenlenen deprem sempozyumlarının temel felsefesi, depremle ilişkili tüm bilim alanlarını (jeofizik, jeoloji, jeodezi, inşaat, kimya, endüstri, mekanik, elektronik, çevre mühendisliği ile mimarlık, tıp, psikoloji, hukuk, ekonomi, iletişim, felsefe, sosyoloji ve diğer toplum bilimleri) kapsayan bir ortam oluşturmak ve konuyla ilgili bilim insanlarını biraraya getirerek bilgi alışverişini sağlamak. Ayrıca, merkezî ve yerel yönetimler, sivil savunma, itfaiye, arama-kurtarma birlikleri, medya kuruluşları temsilcileri ve sivil toplum örgütlerini farklı oturum ve panellerde biraraya getirerek araştırmalarını ve görüşlerini paylaşma ve tartışma zemini oluşturuyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Deprem Sempozyumu-Kocaeli 2009” geçmiş 10 yılda yapılan çalışmaların değerlendirildiği ve geleceğe yönelik somut hedeflerin belirlendiği bir platform olmayı hedefliyor. Bu nedenle, depremle ilgili tüm bilim alanlarında çalışan akademisyen, yönetici, araştırma ve uygulamacıları gerek geçmiş deneyimlerini paylaşmak, gerekse geleceğe yönelik önerilerini tartışmaya açmak amacıyla bu sempozyuma katılmaya, öğrenci ve genç araştırmacıların katılımını teşvik etmek amaçlanıyor.

Bu icerik 1081 defa görüntülenmiştir.