372
TEMMUZ-AĞUSTOS 2013
 
MİMARLIK'tan

YAYINLARKÜNYE
ÖDÜL

2013 MIES VAN DER ROHE ÖDÜLÜ, HARPA - REYKJAVİK KONSER SALONU VE KONFERANS MERKEZİ’NE

Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı’nın her iki yılda bir verdiği Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü, Batteríid Architects, Henning Larsen Architects ve Studio Olafur Eliasson ortaklığında üretilen İzlanda’nın Reykjavik kentindeki “Harpa - Reykjavik Konser Salonu ve Konferans Merkezi”nin oldu. Yapı, Reykjavik limanının dönüşümüne ve limanın yeniden değer kazanmasına yardımcı olmasının yanı sıra, kenti ve liman bölgesini kaynaştırması açısından ödüle değer görüldü.

Umut Vadeden Mimar Özel Ödülü (Emerging Architect Special Mention) ise, Madrid’deki Red Bull Müzik Akademisi yapısı ile María Langarita ve Víctor Navarro’nun oldu. Ödül töreni 6 Haziran 2013 tarihinde Barselona’daki Mies van der Rohe Pavyonu’nda, ödülün 25. yılı kutlama etkinlikleri ile birlikte düzenlendi.

Mies van der Rohe Ödülleri’nin 2013 yılı için 37 ülkeden 335 yapı önerilmiş; bunlar arasından 5 finalist belirlenmişti. Ödül alan yapı dışındaki diğer finalistler şunlardı:

  • City Hall, Ghent, Belçika / Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee architecten
  • Superkilen, Kopenhag, Danimarka / BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex
  • Yaşlılar Evi, Alcácer do Sal, Portekiz / Aires Mateus Arquitectos
  • Metropol Parasol, Seville, İspanya / J. Mayer H.

Mimarlar Odası, Ulusal Mimarlık Ödülü kazanan yapıların doğal ödül adayı olduğu ödül programında, 2012 Ulusal Mimarlık Ödülü kazanan 5 yapı ile birlikte Türkiye’den toplam 11 yapı aday gösterilmişti.

Bilgi için: www.miesbcn.com/en/award.html

Bu icerik 3665 defa görüntülenmiştir.