350
KASIM-ARALIK 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Giriş
    Editör: Ayşen Ciravoğlu

YAYINLAR



KÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Mimarlar Odası'nın Düzenlediği Öğrenci Fikir Yarışmaları Sonuçlandı

Karaköy İskelesi ve Yakın Çevresi Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması

Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’un kent kimliği ve kentin fizik-mekân oluşumunda karakteristik öneme ve konuma sahip, bellek izleri güçlü parçalarından biri olan Karaköy ve yakın çevresinin, kentsel yaşantı ve kamusal kullanım karakteristiğinin yeniden değerlendirilmesi, kentle ilişkisinin analizi, sosyal, kültürel ve fiziksel dokunun alanla etkileşiminin irdelenmesi, ulaşım ilişkilerinin sorgulanması ve alternatif geliştirilmesi, mevcut değerlerin çağdaş teknoloji ile bütünleştirilmesi, geçmişten bugüne ulaşan farklı katmanların irdelenmesi amacıyla düzenlenen yarışmaya, alana dönük üst ölçekli yaklaşım kararları ve belirlenen bir noktaya dönük çözüm önerileriyle katılan 47 projeden 16 tanesi ödüllendirildi:

1. Ödül: Yusuf Uyar, Nevzat Kasal, Gürcan Demirtaş (Uludağ Ü.)

2. Ödül: Mehmet Tan Akıncı, Doruk Can Özçiftçi, Büşra Sirkeci (İKÜ)

3. Ödül: Ece Özdür, Melek Kılınç, Elif Sena Avcı (MSGSÜ)

Mansiyonlar

A. Erdem Tüzün (İTÜ), Ege Özgirin (İTÜ), Yelta Köm (YTÜ) // Ecehan Esra Top, Yekta İpek (İTÜ) // Gamze Başak Orhan, Hande Bilgi Orhan (İTÜ) // Harun Tekeli, Serdar Kızıltaş (YTÜ)  // Bengihan Fındık (Haliç Ü.)

Satınalmalar

Ömer Aloğlu, Sedef Zorbozan (YTÜ) // Sinan Günay (İTÜ) // Aytaç Oraklıbel, Remziya Mert (İTÜ) // İsmail Yahşi (Beykent Ü.) // Dinçer Savaşkan, Gizem Bayhan (İYTE) // İdil Seren Yücel, Ilgın Kürekçi, Alican İnal (İTÜ) // Ayşe Deniz Karabulut (Beykent Ü.) // Serkan Eksilmez, Yeliz Tunç (Bozok Ü.)


Kent Düşleri 4: Kızılay Kent Meydanı ve Çevresi Ulusal Öğrenci Proje Fikir Yarışması

Ankara kentinde toplumsallaşmanın en özel ve en etkili mekânı olan kent meydanlarına yönelik alternatif önermelerin fikri boyutta geliştirilmesi, farklı disiplinlerden öğrencilerinin kentin toplumsal etkinlik alanları olan kent meydanlarına ilişkin fikir üretmelerinin teşvik edilmesi, kentin tüm aktörlerinin kente yönelik oluşturulacak fikri projelerde ortak katılımının sağlanması, yarışma açılacak alanın dönüşümü ve kent meydanı olarak kullanımı için kamuoyu oluşturulması, yarışma açılacak alanın kent meydanı olarak kullanımını canlandıracak potansiyeller ile ele alınarak kurgulanması amacıyla açılan yarışmaya katılan 15 projeden 6 tanesi ödüllendirildi:

Lisans Kategorisi Ödülleri

1.Ödül: Erdem Tüzün (İTÜ), Yelta Köm (YTÜ)

2.Ödül: Deniz Özdeniz (YTÜ), Mustafa Ahmet Kara (YTÜ)

3.Ödül: Gizem Bayhan - Dinçer Savaşkan (İYTE)

Jüri Özel Ödülü: Sinan Günay (İTÜ)

Jüri Özel Ödülü: Ferdi İnanlı (Bilkent Ü.)

Yüksek Lisans Kategorisi Ödülleri

Jüri Özel Ödülü: İpek Baycan (İTÜ), Enise Burcu Karaçizmeli (İTÜ)

Bu icerik 2604 defa görüntülenmiştir.