350
KASIM-ARALIK 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Giriş
    Editör: Ayşen Ciravoğlu

YAYINLARKÜNYE
ÖDÜL

2010 / XII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’ne Katılım Çağrısı

Mimarlar Odası, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin 2010 yılında gerçekleşecek XII. dönemi için hazırlıkları başlattı.

Türkiye’de mimarlık mesleği ve kültürünü gündeme taşıma yolunda ilk kurumsal girişim örneği olan Sergi ve Ödül programı, ilk kez 1988 yılında Mimar Sinan’ın 400. ölüm yıldönümü anısına düzenlendi. Başlangıcından bugüne programa 1.511 eser katıldı ve öncü nitelikteki çalışmaları nedeniyle 97 eser ve 34 kişi ve kuruluş çeşitli dallarda ödüllendirildi.

Ulusal Mimarlık Ödülleri, iki ana başlık altında veriliyor: BÜYÜK ÖDÜL (Sinan Ödülü) ve BAŞARI ÖDÜLLERİ. Büyük Ödül (Sinan Ödülü), tüm meslek hayatı boyunca verdiği eserleri ve mimarlığa geçen hizmetleri nedeniyle bir mimara veya ortak çalışan mimarlara veriliyor. Başarı Ödülleri ise dört kategoriye ayrılıyor: “MİMARLIĞA KATKI DALI”, “YAPI DALI”, “PROJE DALI”, “FİKİR SUNUMU DALI”.

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, başarılı genç mimarların ortaya çıkmasına olan katkısının yanısıra, Türk mimarlarının yurtdışında tanıtımına da olanak sağlıyor. Türkiye’yi yurtdışında temsil etmek üzere Mimarlar Odası’ndan aday gösterilecek mimarlar ve eserler, Ulusal Mimarlık Ödülü alan veya ödül adayı olanlar arasından seçiliyor. Uluslararası ödül programlarına katılım için Odaya yapılan başvurulara ve her yıl gerçekleşen çeşitli uluslararası sergilere katılım bu yolla gerçekleştiriliyor.

XII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin töreni ve sergi açılışı 16 Nisan 2010 akşamı, Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak ve aynı mekânda 16–31 Nisan 2010 tarihleri arasında ödül alan ve katılımda bulunan tüm eserler izlenebilecek. Belirlenen program çerçevesinde yurtdışında ve Türkiye kentlerinde dolaşacak sergiye her geçen gün daha fazla katılım sağlanıyor. Kısa bir süre sonra, XII. dönem için sergiye katılım koşulları ve önemli tarihleri içeren bilgiler, Mimarlar Odası yayınları aracılığıyla ve programın web sitesinden www.mo.org.tr/ulusalsergi duyurulacak.

Türkiye’nin bu önemli ve köklü mimarlık sergisine katılmanızı diliyoruz…

Bu icerik 4304 defa görüntülenmiştir.