374
KASIM-ARALIK 2013
 
MİMARLIK’tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • “Yol” Üzerine
    Ela Babalık Sutcliffe, Doç. Dr., ODTÜ, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMA

Kent için Dönüşüm, Adana

Hizmete açıldığı 1938 yılından beri Adana halkı için güçlü bir simge olan 5 Ocak Stadyumu ve çevresindeki spor kuruluşlarının, yapılacak olan plan revizyonu ile kaldırılması ve yerine rant odaklı yeni işlevlerin konumlandırılması planlanıyor. Bu alanın halka hizmet etmek üzere dönüştürülebilmesi için Mimarlar Odası Adana Şubesi tarafından serbest, ulusal ve tek kademeli bir fikir projesi yarışması açıldı. Adana kentinin sosyal ve kültürel anlamda canlandırılmasına hizmet edecek bir etkinlikler bütününün tasarlanması amacıyla açılmış olan yarışma, “mimar” ve “mimarlık öğrencileri” olmak üzere iki kategoride düzenlendi. Yarışmaya “mimar” kategorisinde 33 adet, “mimarlık öğrencileri” kategorisinde 30 adet olmak üzere toplam 63 proje değerlendirmeye alındı. Her iki kategoride de üçer proje ödül almaya değer bulundu.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Yusuf Gürçınar (Çukurova Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı)

Bekir Kamışlı (Mimarlar Odası, Adana Şubesi Başkanı)

Ulaş Çetinkaya (Şehir ve Bölge Plancıları Odası, Adana Şubesi Başkanı)

Abdullah Bakır (İnşaat Mühendisleri Odası, Adana Şubesi Başkanı)

Ramazan Doğru (Peyzaj Mimarları Odası, Adana Şubesi Başkanı)


ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Cengiz Bektaş (Mimar)


Erkin Erten (Çukurova Ü., Mimarlık Bölümü Başkanı)

Samet Karyaldız (Mimar)

Mehmet Keskin (Mimar, Şehir ve Bölge Plancısı)

Yusuf Serin (Mimar)


YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Gülertan Akyüzlüer (Çukurova Ü., Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi)

Demet Erke Yaptı (Mimarlar Odası, Adana Şubesi YK Üyesi)

İhsan Ünal (Mimar)


RAPORTÖRLER

Ufuk Önder (Mimarlar Odası, Adana Şubesi YK Sekreteri), Eren Tümer (Mimar), Egemen Say (Mimarlar Odası, Adana Şubesi YK Üyesi)


MİMAR KATEGORİSİ

1. ÖDÜL

NECDET BEKER mimar, İLKER İĞDELİ mimar, COŞKUN ÜREYEN mimar

Yardımcılar: Elif Gözlügöl, Sine Yeşilkaya, Berivan Kefeli, Ahmet Kurtuluş, Abdullah Onur Şahin

PROJE RAPORUNDAN

Adana merkezinde kentin nefes alabileceği bir “boşluk” yaratabilmek ve kentlinin kullanımına açabilmek amacı ile Stadyum Caddesi, Atatürk Caddesi’nden Fuzuli Caddesi’ne kadar yayalaştırılmıştır. Fuzuli Caddesi ile Stadyum Caddesi’nin kesiştiği köşeden kuzeybatı yönüne diyagonal bir aks alınarak bu aksın batısında kalan stadyum yapısı boşaltılmış ve kentlinin kullanımına açılarak bir “kentsel boşluk” elde edilmiştir. Sözkonusu aksın kuzeyinde kalan kısmına yeni işlevler yüklenerek performans sanatlarının kullanımına açılmış ve “Adana 5 Ocak Sanatyumu” oluşturulmuştur. Stadyum Caddesi’nin yayalaştırılması ile tasarlanan “Promenad”, Merkez Park ile Atatürk Parkı arasında bir yeşil bağ olarak kamusal alan olarak düşünülmüştür. […] Gövdeli ağaçlar ve yaya aksı üst örtüsü sayesinde Adana’nın sıcak iklim koşulları gözetilerek gölgeli mekânlar elde edilmeye çalışılmıştır. Aynı şekilde kamusal alan altında tasarlanan atölyeler benzer şekilde güneş ışığından korunaklı mekânlar olarak düşünülürken diğer taraftan hemzemin kot birebir halkın kullanımına terkedilmiştir.

JÜRİ RAPORUNDAN

Atatürk Parkı’ndan başlayarak Stadyum Caddesi’nin yayalaştırılması ve geniş bir açıyla alanlaştırarak bağlanması, stadın açık tribünlerini koruyarak anıları saygı içinde bir toplanma alanı tasarlaması, pazar alanını koruması, genişleme olanağı sağlaması, bütüncül bir kentsel planlama anlayışı, proje alanını Atatürk Parkı’yla ve Merkez Park ile bağlaması olumlu bulunmuştur. Tribünlerin gölgelendirilmemesi, -5.00 kotuna alınmış olan bazı fonksiyonlara ışık ve havalandırma sağlama amacıyla üst kotta planlanmış olan meydanın yırtıklar açılarak parçalanması, toplantı mekânlarının ve sosyal fonksiyonların -5.00 kotuna ve tribün altına alınarak ortak alandan kopartılması olumsuz bulunmuştur.

2. ÖDÜL

TUNAHAN KOÇ mimar, SIDDIK GÜVENDİ mimar, OYA ESKİN GÜVENDİ mimar, BARIŞ DEMİR mimar

Yardımcılar: Taner Döğer, Mehmet Varol, Serhat Eryılmaz

3. ÖDÜL

ERSİN ÖZDAMAR mimar, BURAK KOLTUKOĞLU mimar

Yardımcılar:  Melis Ekizce, Cansu Altıntaş, Pelin Özen, Ece Sızanlı

MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ

1. ÖDÜL

FURKAN KOÇOĞULLARI (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü)

PROJE RAPORUNDAN

Parktaki yapıların oluşum ve tasarım aşamasında eski 5 Ocak Stadyumu’nun yanında kurulan halk pazarlarındaki formlardan etkilenildi. Pazar çadırlarının formları soyutlanarak ortaya sıra dışı bir çatı formu ortaya çıktı. Halka açık olmayan 5 Ocak Stadyumunun bölge halkının günün her saati istediği gibi spor yapabileceği bir alana dönüştürülebilmesi için yapının çatıları dahil bir çok alanda yürüme yolları ve spor sahaları tasarlanırken önerilen “Çocuk Gelişim Merkezi” ve “Mahalleli Tasarım Stüdyoları” ile ise halkın her kesiminin yararlanabileceği bir buluşma noktası oluşturulması planlandı.

Öğrenci Kategorisi

DİĞER ÖDÜLLER:

2. ÖDÜL: SEMİH YEŞİLMEN (YTÜ Mimarlık), SİNAN TUNCER YTÜ Mimarlık, BURÇAK SÖNMEZ (YTÜ Mimarlık), OĞUZHAN AYDIN (YTÜ Mimarlık), TUĞBERK CENGİZ (Boğaziçi Ü. İnşaat Bölümü)

3. ÖDÜL: BURAK COŞKUN (Uludağ Ü.)

Bu icerik 6216 defa görüntülenmiştir.