424
MART-NİSAN 2022
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK GÜNDEM

GÜNCEL

ETKİNLİK

MİMARLIK-DEMOKRASİ-KATILIM

MİMARLIK ELEŞTİRİSİ

KENTLEŞME

KORUMA / YAŞATMA

TEHDİT ALTINDAKİ KÜLTÜR MİRASI

MİMARLIK TARİHİ

CUMHURİYET DÖNEMİ MİMARLIĞI

YAYINLAR

TEMA[S]
KÜNYE
MİMARLIK'tan

 

Diplomatik ortamlardan akademik platformlara kadar, kriz gündemimizden düşemeyen bir başlık olarak tam karşımızda duruyor. Yakın dönemde yüzleştiğimiz COVID-19 krizi ise tüm eşitsizlikleriyle birlikte ekonomimizin ve toplumumuzun kırılgan yönlerini su yüzüne çıkarmış oldu. İklim krizi, sağlık krizi, ekonomik kriz ve ideolojik kriz, nihayetinde hemen hepsi okları aynı yöne çeviriyor: sürdürülemeyen üretim ve tüketim. Gün geçtikçe artan küresel eşitsizlik, yeni bir tür açgözlü tüketimin habercisi. Hammadde tedarik zincirlerindeki ‘hassas’ dengenin bozulması da diplomatik ve ekonomik bir başka çıkmazı doğuruyor. “Denetimsiz” ticaret ise hem bu dengesizliği sürdürüp hem de eşitsizliği derinleştiriyor; bir kriz diğerinin yolunu açıyor. Krizler arası devinime bu sayıda Akın Atauz’un kaleminden MİMARLIK Gündem’de yer veriyoruz.

Geçtiğimiz ay siyasi koridorlardaki kısa vadeli çıkarlarının, savaş politikaları üzerinden kendini aklamasına şahit olduk. Kentlerin yıkımı ve yaşanan felaket bir yana, savaşın yaşandığı bölgelerde yerel halk kendi mekânından ve tarihinden tasfiye edildi. Yaşanmışlığı bir çırpıda silip götüren kararların yanında elbette toplumsal ve kentsel belleğe kazınanların izlerini silmek mümkün olmayacak. Konuyu önümüzdeki sayıda detaylıca tartışabilmeyi hedefliyoruz.

Üretimle tüketimi birbirine düşüren savaş ortamında, kısır döngüye giren hammadde tedariği ise çok sayıda doğa tahribatını beraberinde getiriyor. Artan zenginlik ve eşitsizlikle, ekonomik çıkmazlar ve iklim krizi aynı kaynaktan doğuyor. Kamuoyunun savaşa odaklandığı süreçte yayımlanan yönetmeliğe göre artık “sonrasında rehabilite edilip eski haline getirilmek” şartıyla zeytinlik alanlar maden faaliyetlerinde kullanılabilecek. Savaş sonrası kenti yeniden ayağa kaldırmaya çalışmak gibi üzerinden maden çalışması geçen alanların da mevcut koşulları sağlaması mümkün değil. Doymak bilmeyen politikalarla birlikte maden alanları zeytinliklerin sağladığı yaşam alanlarını bütünleşik ekosistemiyle birlikte yutacak. Kriz alanları üzerinden yol almak isteyenlerin önünü kesmek üzere TMMOB ve 17 meslek odasının imzasıyla tahribatın önünü açan düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talep edildi, ancak birlik halinde ve çok daha güçlü bir sesin yükselmesi şart.

Melis Özge Gayretli

Bu icerik 6730 defa görüntülenmiştir.