426
TEMMUZ-AĞUSTOS 2022
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK GÜNDEM

ANMA

GÜNCEL

ETKİNLİK

ULUSLARARASI GÜNDEM

TEHDİT ALTINDAKİ KÜLTÜR MİRASI

MİMARLIK-DEMOKRASİ-KATILIM

YARIŞMALAR

KULLANICI KATILIMI

KORUMA / YAŞATMA

KENT KÜLTÜRÜ

KENTSEL TASARIM

MESLEK ETİĞİ

MİMARLIK KURAMI

YAYINLAR

TEMA[S]
KÜNYE
MİMARLIK'tan

 

Geçtiğimiz ayları peşi sıra gelen Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve yönetmelik değişiklikleri ile karşıladık. Kıyılar, endüstri bölgeleri, orman alanları gibi kamu yararının gözetilmesi öncelikli olan alanlarda ranta hizmet edecek düzenlemelerin bir kez daha önü açıldı. Tek yönlü ekonomik çıkarlara karşı kent hakkını savunan, yaşam değerlerinin ve çevrenin kamu yararını gözeten politikalar çerçevesinde korunması sorumluluğunu taşıyan meslek birliklerinin ise sesi bastırılmaya çalışılıyor. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın mutenalaştırılması sürecinde kent hakkını savunan ve bu yolda haksız gerekçelerle tutuklanan arkadaşlarımızın ardından, bu sayının MİMARLIK Gündem’inde Bülent Batuman, “sürdürülen mücadelenin meslek birliklerinin birikimi ve geleneğiyle, kentlilerin hak arama yoluyla kentsel demokrasinin inşasına katılımının da doğrudan bir bileşeni” olduğunu vurguluyor. İçinde bulunduğumuz istibdat düzeninin hukuksuzluklarına rağmen adalet arayışımızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bu noktada bir kez daha vurgulamak gerek.

Uluslararası platformlarda ise UIA ve ICOMOS’tan Gezi’ye destek çağrısı geldi. Mayıs ayında gerçekleşen UIA Genel Kurulu’nda tutuklu meslektaşlarımıza yönelik dayanışma çağrısı yapılırken, kamusal alanları yapılaşmaya karşı savunmanın meslek örgütlerinin temel ilkelerinden olduğuna ve aradaki organik ilişkiye dikkat çekilmiş olması önemliydi. ICOMOS Türkiye Milli Komitesi’nin vurguladığı Gezi ruhunu ise başlı başına toplumsal bellekte yer etmiş bir kültürel miras değeri olarak düşünmek gerek.

Öte yandan, önümüzdeki sayılarda “uluslararası gündem” çerçevesiyle sınırların ötesindeki mimarlık gündemine daha fazla yer açmayı hedefliyoruz. Bu sayıda, küresel ölçekte yaşanan pandemi süreci, politik bağlamda yaşanan sorunlar, savaş tehditleri ve göç sorunlarının tartışıldığı UIA, ACE ve UMAR buluşmalarından kesitler yer aldı. Kamusal alanı savunmak için başlayan ve tüm ülkeye yayılan toplumsal sahiplenişe, bu sayının kapağında Yasin Akgül’ün kadrajıyla bütünden baktık. Gezi Parkı’ndan Taksim Meydanı’na bakıyor ve kent mücadelesine omuz verenleri selamlıyoruz.

Melis Özge Gayretli

Düzeltme:

Mimarlık’ın 425. sayısında Ulusal Mimarlık Ödülleri dosyası kapsamında yer alan “Voyage Torba Otel Etap 1” projesinin tanıtım metninde hata olmuştur. Derginin ilgili dijital örneklerinde düzeltir, özür dileriz.

Bu icerik 4672 defa görüntülenmiştir.