432
TEMMUZ-AĞUSTOS 2023
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE

MİMARLIK'tan

Bu yıl 2-6 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kopenhag’ta gerçekleşen UIA Dünya Mimarlar Kongresi önemli pek çok tartışmaya ev sahipliği yaptı. “Sürdürülebilir Gelecekler - Kimseyi Geride Bırakma” temasıyla kurgulanan kongreden ve UIA 29. Genel Kurulu’ndan öne çıkan konular, “yeni bir dönemeç olası mı?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Tartışmalara ek olarak ise Kopenhag içindeki kamusal alanlara yerleştirilen UIA SDG Pavyonlarına yakından bakıyoruz. Üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen deprem sonrası “iyileşme” ve “yeniden inşa” gündemimiz olmaya devam etmekte. UIA Dünya Mimarlar Kongresi üzerinden deprem sonrası dayanışma ve örgütlenme kavramları masaya yatırılıyor. Deprem tartışmalarını sürekli kılmak ve bu gerekliliği vurgulamak yaşamsal önem taşıyor.

“Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Doğru” bölümünde ise bu sayıda yüz yıllık koruma bilançosunu kaleme alan yazar, örgütlenme ve eğitim alanında yapılan ve yapılması gerekli olan çalışmaların önemine vurgu yapıyor. Derginin 433. Eylül-Ekim 2023 sayısında ise kapsamlı bir dosyanın yer alacağını tekrar vurgulamış olalım.

Bu sayının kapağında yer alan 2022 Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Yapı Dalı Ödülü’ne değer görülen Alan İstanbul, modernist bir gösteri sanatları yapısı olarak ön plana çıkmakta. Yapı, İstanbul özelinde az rastlanan iki özelliği olan “içinde sadece gösteri sanatları icra edilmesi amacıyla sıfırdan tasarlanmış olması” ve “tekil durması” üzerinden önemli tartışmalara kapı aralıyor.

Melis Özge Gayretli

Bu icerik 715 defa görüntülenmiştir.