369
OCAK-ŞUBAT 2013
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • MİMARLIK Dergisinin Elli Yıllık Birikimi
    Ali Artun, 1975-1980 arasında Mimarlar Odası'nda Araştırma Sekreteri, Yayın Komitesi Üyesi, Genel Sekreter. Galeri Nev Kurucusu. İletişim Yayınları Sanathayat Dizisi Editörü

YAYINLARKÜNYE

MİMARLIK'tan

N.Müge Cengizkan

1931 yılında kişisel inisiyatiflerle Mortaş ve Kozanoğlu ile başlattığı Mimar / Arkitekt dergisini, 380 sayılık bir birikim ve 50 yılın ardından yine kişisel inisiyatifi ile sonlandırmıştı Zeki Sayar. Yıllar sonra Çevre’de yayımlanan bir söyleşide mimarlık yayıncılığına adanmışlığı konusunda şöyle diyordu: “Arkitekt gizli sevgilim gibiydi, ondan vazgeçemiyordum. Mimarlık yaparak kazandıklarımın çoğu dergiye gidiyordu ve hatta bazen karımın bile bundan haberi olmuyordu. [...] Tekrar ediyorum: Kendinizi adayacaksınız ve ısrarlı olacaksınız.”

MİMARLIK dergisi, ardında Mimarlar Odası’nın kurumsal desteği ile 50 yıldır, çok sayıda değerli ismin katkısı ile yayımlanıyor. Bugün 369. sayısına ulaşan dergi, Türkiye’de Arkitekt’in ardından kesintisiz 50 yıllık yayın hayatına sahip olan ikinci mimarlık dergisi. Bu sayıda Ali Artun’un vurguladığı gibi, “Elli yıllık MİMARLIK birikimi, en başta bir meslekleşme mücadelesini anlamlandırır ve dergilerin ekseni olduğu bu mücadele de elli yıldan daha berilere gider.” Dergi bu bağlamda Arkitekt’in devamı niteliğindedir.

Mimarlar Odası, geçtiğimiz yıl, Zeki Sayar için düzenlediği Anma Programı kapsamında, Arkitekt Dergisi Veritabanını (www.mo.org.tr/arkitekt) hazırlamış, dergiyi tüm sayıları ile herkesin hızlı ulaşımına ve derin incelemesine açmıştı. Erken Cumhuriyet döneminin mimarlık alanında başlıca kaynaklarından biri Arkitekt ise, bugün Türkiye’nin yakın tarihindeki kentleşme ve mimarlık alanındaki gelişmelere, araştırma ve çalışmalara bakmak isteyenlerin ilk başvuru kaynaklarından biri de MİMARLIK dergisidir. MİMARLIK’ın 50. yılı için en anlamlı çalışmanın, bu 369 sayılık birikime herkesin kolay ulaşımı olması gerektiği düşünülmüştü: Ocak 2013’ten itibaren www.mimarlikdergisi.com adresinde tüm sayılara ulaşımın altyapısı tamamlandı.

Bu 50 yıl bir ara durak... Ali Artun’un bu sayıdaki sözleri, derginin 50 yılının ne anlama geldiği üzerine iyi bir değerlendirme sunuyor. Onun sözleri ile bitirelim:

“MİMARLIK Dergisinin elli yıl boyunca yayımlanmış 368 sayısını art arda tararken, kendimizi bir mekânda dolaşıyor gibi hissederiz. Bu, mimarlığın zamanının yoğunlaştığı bir mekândır. Dolayısıyla bir müze mekânıdır sanki. [...] Her gün yenileri açılan müzelerini pek kimsenin gezmediği bir yerde, Derginin elli yıllık birikiminin oluşturduğu ‘müze’ ne işe yarayacak? [...]

MİMARLIK Dergisi gibi bir yayının elli yıldır çıkıyor olmasının başlıca anlamı artık varlık / yokluk noktasına gelen bu arayışlara rehber olabilecek bir birikim yaratmış olmasıdır.”

Bu icerik 4679 defa görüntülenmiştir.