369
OCAK-ŞUBAT 2013
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • MİMARLIK Dergisinin Elli Yıllık Birikimi
    Ali Artun, 1975-1980 arasında Mimarlar Odası'nda Araştırma Sekreteri, Yayın Komitesi Üyesi, Genel Sekreter. Galeri Nev Kurucusu. İletişim Yayınları Sanathayat Dizisi Editörü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

Finlandiya Mimarlık Müzesi

Finlandiya Mimarlık Müzesi (Museum of Finnish Architecture) 1956 yılında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de kurulan bir mimarlık müzesi. Müze, 1949 yılında kurulan Fin Mimarlar Birliği'nin fotoğraf koleksiyonu temel alınarak kurulmuş. Müzede mimari çizim, fotoğraf ve maketler geniş koleksiyonlar halinde sergileniyor. Ayrıca yerli ve yabancı geçici mimarlık sergileri de açılırken, müzeye ait koleksiyonlar da yurtdışında sergilenebiliyor.

Müzenin kendine ait bir kütüphanesi, kitapçısı ve arşivi bulunuyor. Müzenin kendi bünyesinde hazırlayarak piyasaya sunduğu mimarlık yayınları, ülkede modern mimarlığın gelişimini destekler nitelikte.

web sitesi: http://www.mfa.fi

adres: Kasarmikatu 24, 00130, Helsinki, Finland

T: +358 9 8567 5100

dünyada mimarlık müzeleri

Mimarlık dergisinin 50. yılını kutladığımız 2013’ün ilk sayısıyla birlikte derginin “ayraç” bölümünde yeni bir koleksiyon oluşturmaya başlıyoruz. Ayraçları biriktirerek dünyada bulunan mimarlık müzelerinin bilgisini toplayabilir ve ziyaret edilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Mimarlık müzeleri “ayraç” koleksiyonuna katkı vermek isterseniz bize yayin@mo.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu icerik 4655 defa görüntülenmiştir.