369
OCAK-ŞUBAT 2013
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • MİMARLIK Dergisinin Elli Yıllık Birikimi
    Ali Artun, 1975-1980 arasında Mimarlar Odası'nda Araştırma Sekreteri, Yayın Komitesi Üyesi, Genel Sekreter. Galeri Nev Kurucusu. İletişim Yayınları Sanathayat Dizisi Editörü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK 50 YAŞINDA

MİMARLIK Dergisi 50 Yaşında!

Mimarlar Odası Yayın Komitesi

1963 yılından beri yayımlanan MİMARLIK, Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergisi. Mimarlar Odası’nın yayımladığı derginin elinizdeki bu sayısı ile 2013 yılında 50. yaşını kutluyoruz. 50 yıllık yayın hayatında, Türkiye mimarlığı ve mimarlık mesleğinde yaşanan değişimlerle birlikte içerik ve tasarım açısından değişimler geçirse de, genel çizgisini sürekli kılmayı başarmış bir yayın.

Derginin yeni bir 50 yıla, geçmiş 50 yılına yakışır biçimde girebilmesi için derginin tümü sayısal ortama aktarıldı. Ocak 2013 itibariyle, 1963’ten beri yayımlanan tüm dergi sayılarının yazı ve görsellerine web sitesinden ücretsiz ve şifresiz olarak ulaşılabiliyor: www.mimarlikdergisi.com

MİMARLIK Dergisi Yayın Komitesi, bu 50 yılı anlamlı kılacak etkinliklerin bir parçası olarak, okuyucu ve araştırmacılar için dergi web sitesindeki bu yeniliğin yanı sıra 50. yılın ilk sayısına özel bir kapak tasarımıyla kutlamak üzere herkese açık bir tasarım yarışması düzenledi. 233 kapak tasarımının teslim edildiği yarışma, oldukça yüksek ve nitelikli bir katılımla gerçekleşti, tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Sonuçta, elinizde tuttuğunuz sayının kapağını, İzmir’de mimarlık pratiğini sürdüren Ferhat Hacıalibeyoğlu, Deniz Dokgöz ve Orhan Ersan tasarladılar. İYTE Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi Ece Ceren Önder’in tasarımı ise mansiyona değer görüldü. Son elemeye kalan tasarımları ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

2013 yılı sayıları üzerinde bir yıl boyunca yer alacak 50. yıl logosu tasarımı ise, derginin grafik tasarımına uzun süredir yön veren H. Nilgün Kara Babacan’a ait.

Gerek yayın ekibi içerisinde, gerekse yazı ve görüşleriyle desteğini sürekli olarak hissettiğimiz Ali Artun, derginin 50 yılına ilişkin bu sayıda okuyacağınız değerlendirme yazısı için geniş vakit ayırdı.

Derginin yarım yüzyıllık yaşamına yön veren, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Bu icerik 3966 defa görüntülenmiştir.