369
OCAK-ŞUBAT 2013
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • MİMARLIK Dergisinin Elli Yıllık Birikimi
    Ali Artun, 1975-1980 arasında Mimarlar Odası'nda Araştırma Sekreteri, Yayın Komitesi Üyesi, Genel Sekreter. Galeri Nev Kurucusu. İletişim Yayınları Sanathayat Dizisi Editörü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

ÇAĞINA ADANMIŞ BİR MİMAR: OSCAR NIEMEYER

Dünyaca ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer 5 Aralık 2012 tarihinde, 104 yaşında hayata veda etti. Niemeyer için başkent Brasilia’da, kendi tasarımı olan hükümet binasında bir cenaze töreni düzenlendi. Dönemin Brezilyalı ünlü mimarlarından Lúcio Costa ve Carlos Leão'nun ofislerinde mimarlık kariyerine adım atan Niemeyer, zaman içinde uluslararası modern mimarlığın en önemli temsilcilerinden birisi oldu ve geride 600’ün üzerinde mimari eser bıraktı. 1939 New York Dünya Fuarı'ndaki Brezilya Pavyonu tasarımı ile uluslararası mimarlık dünyasında tanınırlığı artan mimar, Pampulha'da daha geniş alanlara yayılmış büyük ve farklı kapsamdaki projeleri tasarlama fırsatını elde etti. Niemeyer, Fransız mimar Le Corbusier ile New York'taki Birleşmiş Milletler binasını ve Paris'teki Komünist Parti Merkezi'ni tasarladı. Ancak Niemeyer, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Brasilia kentinde inşa ettiği yapıları ile tanındı. Kentin tasarımında Le Corbusier ilkelerinden faydalandığı bilinmekte. Tasarladığı yapılarda geniş alanlara yer vermesi ve farklı amaçlı kullanımları alışılmadık biçimde kullanması ile tanınan mimar "anıtsal yapıların heykeltıraşı" nitelemesi ile hem övüldü, hem eleştirildi. Kendisi stilinin kişisel olduğunu belirtse de, bazı araştırmacılar onun çizgilerini ve tasarımlarını sürrealist mimarlık bağlamında incelemeyi tercih ediyorlar. 

Brasilia’yı modern mimarinin en önemli kentlerinden biri yapan devrimci kimliği ile tanınan Niemeyer, Brezilya’da askeri diktatörlük sırasında ülkesinden ayrılarak Fransa’da sürgünde yaşadı. Brezilya Komünist Partisi üyesi olan Niemeyer, 1985 yılında ülkesine geri döndü. Brezilya’ya dönüşünün ardından Komünist Partisi Başkanlığı’na seçildi ve 1996’ya kadar bu görevde kaldı. Arkadaşı Fidel Kastro’ya göre, Niemeyer’le birlikte bu gezegende kalan son komünistler kendileri idi. Birçok ulusal ve uluslararası ödülün de sahibi olan Niemeyer, 1988’de mimarlığın büyük ödülü Pritzker Ödülü’nü aldı. UIA Başkanı Albert Dubler de Niemeyer’in vefatının ardından bir taziye mesajı yayımladı. Dubler, mesajında “Dünya mimarlık örgütü sembolik bir figürünü, çok büyük bir yaratıcıyı, eylemlilik insanını ve bir yürek insanını yitirmiştir” dedi.

Bu icerik 2028 defa görüntülenmiştir.
Oscar Niemeyer'in Brasilia'da tasarladığı Brezilya Ulusal Kongre Binası