369
OCAK-ŞUBAT 2013
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • MİMARLIK Dergisinin Elli Yıllık Birikimi
    Ali Artun, 1975-1980 arasında Mimarlar Odası'nda Araştırma Sekreteri, Yayın Komitesi Üyesi, Genel Sekreter. Galeri Nev Kurucusu. İletişim Yayınları Sanathayat Dizisi Editörü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAPI-İSTANBUL MODERN FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

İstanbul Modern, The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle gerçekleştirilen YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın dört ay sürecek ilk düzenlemesi için öneri geliştirecek finalistler belirlendi. 2013 yılında başlayacak YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, New York’taki MoMA PS1, Roma’daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Santiago’daki kültür kuruluşu CONSTRUCTO’da gerçekleşen uluslararası YAP: Yeni Mimarlık Programı’nın devamı olacak. İki yılda bir yaz aylarında genç ve yükselen mimarlara yenilikçi bir mimari tasarımla açık havada geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunan program, 2013 yılında ilk kez İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak. Mimarlık uzmanlarıyla birlikte, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan, Barry Bergdoll (MoMA), Cevdet Erek, Çelenk Bafra (İstanbul Modern), Emre Arolat, Han Tümertekin, Levent Çalıkoğlu (İstanbul Modern), Melkan Tabanlıoğlu, Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern), Pedro Gadanho (MoMA), Pelin Derviş (YAP İstanbul Modern Koordinatörü) ve Suha Özkan’ın (Seçici Kurul Başkanı) yer aldığı Seçici Kurul, genç adaylar arasından beş finalisti belirledi. Seçici Kurul’un, YAP’ın ikinci aşaması için öneri geliştirmesini istediği adaylar şöyle:

• Evren Başbuğ, İnanç Eray, Meriç Kara ve Engin Ayaz

• Sevince Bayrak ve Oral Göktaş (SO? Mimarlık ve Fikriyat)

• Ömer Selçuk Baz (Yalın Mimarlık)

• Alper Derinboğaz (Salon2)

• Onat Öktem ve Zeynep Öktem (ONZ Mimarlık)

Seçici Kurul, adayların geliştireceği beş projeden birini uygulanmak üzere seçecek. Seçilen pavyon önerisi ayrıntılandırılıp Haziran 2013’te İstanbul Modern’in avlusunda kurulacak ve yaz boyunca burada çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Amaç, yaz aylarında ziyaretçilere rahatlama olanağı veren ve etkileşim sağlayan bir mekânın tasarlanıp uygulanması, genç mimarlara yeni fırsatlar sunması ve aynı zamanda uluslararası ortamda en üst düzeyde yer alan MoMA, MoMA PS1, CONSTRUCTO ve MAXXI gibi çağdaş sanat kuruluşları ile olan işbirliğinin sergilenmesi.

Bu icerik 1326 defa görüntülenmiştir.
YAP MAXXI