369
OCAK-ŞUBAT 2013
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • MİMARLIK Dergisinin Elli Yıllık Birikimi
    Ali Artun, 1975-1980 arasında Mimarlar Odası'nda Araştırma Sekreteri, Yayın Komitesi Üyesi, Genel Sekreter. Galeri Nev Kurucusu. İletişim Yayınları Sanathayat Dizisi Editörü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

25.ULUSLARARASI YAPI VE YAŞAM KONGRESİ'NDE GÜMÜŞ YIL

Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin 1989 yılından beri düzenlediği 24 yıllık geleneksel “Uluslararası Yapı-Yaşam Fuar ve Kongresi” 2013’te 25. yılında “gümüş yıl” hüviyeti kazandı. 2013 yılı Mart ayı sonunda 25. Uluslararası Yapı ve Yaşam Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleşecek Kongrenin ana teması “Yaşanabilir Kentler” olarak belirlendi. Kongrenin ilgi alanları şu alt temaları kapsıyor:

• Erişilebilir, kapsayıcı, duyarlı yerleşmeler

• Toplumsal ve kültürel olarak sürdürülebilir yerleşmeler

• Ekolojik olarak sürdürülebilir, dayanıklı, doğal afetlere karşı korunmuş yerleşmeler

• Yaşanabilir kamusal mekânlar

• Kentlerde sağlık, güvenlik, esenlik

Yaşanabilirliğin tartışılmaz bir kentli hakkı olduğu ve bu hakkı savunmanın çoğu kez meslek Odalarının söylemleri ile sınırlı kalmaması gerektiği bilinciyle Kongre, bu sorumluluğu bir söylemden öteye taşıyabilmenin yollarını araştıracak. Kongrenin akademik araştırmacıların, politik yönlendiricilerin, girişimcilerin ve vatandaşların ilgisini çekecek pek çok önemli konunun irdelenmesi için kapsamlı ve çok boyutlu bir tartışma ortamı sağlaması hedefleniyor. Kongre 28-30 Mart 2013 tarihleri arasında Bursa’da düzenlenecek.

Bu icerik 1282 defa görüntülenmiştir.