396
TEMMUZ-AĞUSTOS 2017
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
TEMA[S]

Support / Destek(le): Venedik’te bir çift el yüzüyor!

Sıla Akman, Mimar

İnsan kaynaklı iklim değişikliği hayatın her noktasını etkiliyor. Savaşı da, barışı da; kırı da, kenti de ve tabii ki kültürel mirası da... Bu yılın başlarında yayımlanan iklim değişikliği raporuna göre, deniz seviyesindeki artış oranını yavaşlatmakta başarılı olamazsak, yüzyıl içinde Venedik tamamen sular altında kalacak!

İklim değişikliği inkarcılığının hızla tırmandığı şu günlerde, bu konudaki umursamazlığa umar olabilecek en etkili yollardan biri de sanat. Tam da bu noktada, iklim değişikliğine ve yol açmakta olduğu felaketlere dikkat çekmek üzere tasarlanmış bir yerleştirme sanatı olan Support çıkıyor karşımıza. İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn, iklim değişikliğinin Dünya Kültür Miras Alanları üzerindeki yıkıcı etkisini Ca’ Sagredo Oteli’ni tutmak için kanaldan yükselen bir çift devasa elin desteği ile gözler önüne seriyor. Herbiri yaklaşık 9 metre yüksekliğinde ve 2.500 kg ağırlığında olan eller kanal tabanından 10 metre derine inen dörder ayak tarafından taşınıyor ve Venedik’in simgesel yapılarından bir olan Ca’ Sagredo Oteli’ne yardım eli uzatıyor. Sanatçı paylaşımlarında heykelin geri dönüşebilen malzemelerden üretildiğini ve sonrasında geri dönüştürüleceğini belirtiyor. Ayrıca heykelin tasarım sürecinde tarihî yapıya zarar vermeden nasıl konumlanacağının detaylı bir şekilde çalışıldığını, binanın 3D ölçüm ve drone teknolojisiyle belgelenerek sonrasında hazırlanan ölçekli maketler üzerinde statik ve biçimsel çözümlemelerinin titizlikle yapıldığını vurguluyor.

Quinn eserlerinde insan vücüdunu özellikle de eli sıkça kullanıyor ve elin sahip olduğu gücü şöyle açıklıyor: “Sevmek de elimizde nefret etmek de, yaratmak da elimizde yıkmak da!” “Support” insanlara açık ve net bir mesaj veriyor. “Hepimizi etkileyen iklim değişikliğini engellemek için direnebiliriz. Biran önce birlik olup gezegeni nasıl koruyacağımızı düşünmemiz şart, ancak bu şekilde kültürel miras alanlarını da koruyabiliriz… Gezegeni destekle, kültürel mirası destekle!”

Mimarlık pratiğine en yakın sanatlardan biri olan yerleştirme sanatı görünürlüğü ve deneyselliği sayesinde kentsel ölçekte muazzam bir etki ve farkındalık yaratıyor. Bildiğimizi düşündüğümüz mevzuları farklı duyularla da idrak etmemizi ve gerçek anlamda algılayabilmemize sağlıyor. 2017 Venedik Sanat Bienali kapsamında 13 Mayıs-26 Kasım 2017 tarihleri arasında sergilenecek olan “Support” şimdiden komuoyunda oldukça büyük bir farkındalık yaratmış durumda.

Bu icerik 2336 defa görüntülenmiştir.