396
TEMMUZ-AĞUSTOS 2017
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

2017 MIES ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ AÇIKLANDI

Mies van der Rohe Ödülü 2017 kazananı, Amsterdam’da gerçekleştirilen “DeFlat Kleiburg” projesi oldu. Hollanda’daki en büyük apartman yapılarından biri olan Kleiburg’un renovasyonunu kapsayan proje 11 katlı ve 400 metre uzunluğundaki yapının yıkımını engelleyerek, sakinlerinin kendi evlerini yenilediği Klusflat’a dönüşmesini mümkün kıldı. Proje, NL architects ve XVW architectuur tarafından hayata geçirildi.

2017 Yükselen Mimar Ödülü ise NAVEZ - 5 Social Unit projesi ile mimari pratiklerini Brüksel’de yürüten MSA/V+ ofisine verildi. Mimarların projenin ve arazinin ekonomik sıkıntılarını anlayarak yaratıcı çözümler getirdiğini belirten jüri, projenin kentin girişinde bir simge yapı olma özelliğine sahip, geniş aileler için iyi tasarlanmış bir örnek olduğuna dikkat çekti.

İlk aşamada 36 ülkeden katılan 355 iş arasından seçilen 40 projelik önseçim listesinde Türkiye’den Mimarlar ve Han Tümertekin tasarımı Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi (İzmir, Türkiye) ve Tabanlıoğlu Mimarlık tasarımı Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyonu (İstanbul, Türkiye) bulunuyordu. İkinci aşamada belirlenen ve jüri üyeleri tarafından yerinde ziyaret edilen 5 finalist proje arasında Alison Brooks Architects tasarımı Ely Court (Londra, Birleşik Krallık), Lundgaard & Tranberg Arkitekter tasarımı Kannikegården (Ribe, Danimarka), BBGK Architekci tasarımı Katyn Museum (Varşova, Polonya), Rudy Ricciotti tasarımı Rivesaltes Memorial Museum (Ribesaltes, Fransa) bulunuyordu.

Bu icerik 1388 defa görüntülenmiştir.