361
EYLÜL-EKİM 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

ACE Ekonomik Kriz Anketi: Ekonomik Canlanmanın Eli Kulağında!

Avrupa Mimarlar Konseyi’nin (ACE) ekonomik krizin mimarlık mesleği üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla üç ayda bir gerçekleştirdiği anket çalışmasının yedincisi Haziran 2011’de gerçekleştirildi. Açıklanan sonuçlara göre, Avrupalı mimarlar, 2008 yılından bu yana ilk kez, önümüzdeki üç aylık süre içinde iş yüklerinde bir artış görmeyi bekliyorlar. Anket sonuçları, mimarlık mesleğinin, inşaat sektöründeki durgunluğun bittiğini hisseden ilk meslek dalı olduğunu gösteriyor. ACE, bu anket sonuçlarına dayanarak Avrupa ekonomisinin kritik noktayı atlattığının ve iyileşmenin çok yakında olduğunun söylenebileceği görüşünde.

Ankette, 3.600’ün üzerindeki cevaptan elde edilen sonuçlar analiz edilerek daha önceki anketlerle karşılaştırıldı. ACE’nin bu anketlere başladığı 2008 yılının sonlarından bu yana ilk kez, Avrupa'da mimarlık mesleğinin, önümüzdeki üç aylık dönemde her türdeki iş yükünde bir artış öngördüğü gözlendi. Bu beklenti, bazı kamusal işler için sıfır artış beklentisinden, özel gelişim projelerinin belirli türleri için % 12'nin üzerindeki bir net artış beklentisine kadar değişkenlik gösterdi. Özel konut sektöründe sadece % 4 oranında bir net artış beklendiği görülürken, toplu konut sektöründe % 11’in biraz üzerinde bir artış beklendiği gözlendi. Bu iyimserliğin, mevcut durumla ilgili genel görüşün çok olumsuz olmasına ve mimarların % 60’ından daha fazlasının mevcut durumun kötü ya da çok kötü olduğunu belirtmesine rağmen gelişmesi ise oldukça dikkat çekici.

2010 yılı Aralık ayında gerçekleştirilen bir önceki anket, mevcut krizin çift dipli bir durgunluk şeklinde olacağını öngörmüştü. Bunu destekleyen son anketin sonuçları ise, ikinci dip noktasının ilkinden daha hafif geçmekte olduğunu, hatta belki mimarlar için bitmiş bile olabileceğini gösteriyor. Anket sonuçlarının tümü için ACE web sayfasını ziyaret edebilirsiniz: www.ace-cae.eu

Bu icerik 1676 defa görüntülenmiştir.