361
EYLÜL-EKİM 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
ETKİNLİK

Dünya Mimarları Tokyo'da Buluşuyor: Tasarım 2050: Afetlerin Ötesinde, Dayanışma İçinde Sürdürülebilirliğe Doğru

"Mimarlık olimpiyatları" olarak anılan, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) üç yılda bir düzenlediği Dünya Mimarlık Kongresi’nin 24.sü, 25-29 Eylül 2011 tarihleri arasında Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenecek. Kongreyi, 29 Eylül-1 Ekim tarihlerindeki UIA Genel Kurulu izleyecek. 2005 yılındaki 22. Dünya Mimarlık Kongresi’ne İstanbul evsahipliği yapmıştı.

UIA 2011 Tokyo Kongresi’nde, kentin renkli ve hareketli mimari yapısının kongre katılımcıları için çekici bir unsur olacağı düşünülüyor. 11 Mart 2011’de kuzeydoğu Japonya'yı vuran büyük deprem ve tsunami felaketinden sonra teması “Tasarım 2050: Afetlerin Ötesinde, Dayanışma İçinde Sürdürülebilirliğe Doğru” olarak değiştirilen kongrede, çevre, kültür, yaşam konularının "insan güvenliği" ile ilişkilendirilerek tartışılması ve 2050 yılına doğru ve sonrasında geleceğin ve yaşam çevrelerinin tasarlanmasına ilişkin fikirlerin paylaşılması ve geliştirilmesi hedefleniyor. Kongrenin alt temaları “Çevre” (yerküre, sürdürülebilir mimarlık, doğal afetler, su, tarım, kozmik çevre), “Yaşam” (nüfus sorunları, yaşlanan toplum, bulaşıcı hastalıklar, suni yaşam, biyolojik çeşitlilik) ve “Kültür” (bilgi odaklı toplum, kentsel sorunlar, ekonomi, ulaşım, eğitim, tarihî miras) olarak belirlendi.

Kongrenin çağrılı konuşmacıları arasında SANAA, Tadao Ando, Kengo Kuma, Fumihiko Maki, Christoph Ingenhoven, Jigmi Yoezer Thinley, Vladimir Šlapeta, Christo ve David Adjaye bulunuyor. Kongre süresince bilimsel oturumların, farklı disiplinlerden ana konuşmacıların ve akademik sunuşların, sempozyum ve yan etkinliklerin yanı sıra kent içinde kurulmuş birçok sergiyi izlemek de mümkün olacak.

Kongre kapsamındaki etkinlikler, Tokyo Uluslararası Forumu, Roppongi Hills ve National Olympics Memorial Youth Center'da gerçekleştirilecek. Yan etkinlikler için seçilen yapılar kent içi ulaşım kolaylığı gözününde bulundurularak belirlenmiş. Bu merkezlerin haritalarına kongrenin web sitesinden ulaşmak mümkün.

Kongre web sitesinde "Visiting Tokyo" ve "Tokyo Architecture" sayfaları da geçtiğimiz günlerde yayına girdi. "Visiting Tokyo" sayfasına girerek Tokyo hakkında genel bilgi sahibi olabilir, turistik merkezler, yeme-içme, eğlence ve ulaşım hakkında kentte konakladığınız süre boyunca işinize yarayacak bilgiler edinebilirsiniz. "Tokyo Architecture" başlıklı sayfada ise uluslararası üne sahip mimarlar tarafından Ginza, Omotesando ve Roppongi bölgesinde tasarlanmış birçok yapı hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda sitede bu bölgeler için hazırlanmış bir de yürüyüş haritası bulunuyor: www.uia2011tokyo.com/en/tokyoInfo, www.uia2011tokyo.com/en/tokyoArchitecture

Kongrenin ana etkinliklerinden biri olan 10.000 Dünya Mimarı Sergisi, farklı mimarlık pratiklerini ve kültürlerini sergilemek amacı ile web sitesi tabanlı hazırlandı, herkes tarafından her yerden ve her an ulaşılabilir olacak biçimde planlandı. Katılan her mimarın profilinin ve bir çalışmasının yer alacağı sergi, dünya çapında tanınırlığı artırmak için önemli bir ortam yaratmayı amaçlıyor. Sergi, çevrimiçi olarak sürekli ulaşılabilir olması dışında, kongresi süresince de, Tokyo Uluslararası Forumu'ndaki çeşitli noktalarda ve ana etkinlik mekânlarında hazırlanacak paneller aracılığı ile de yerini alacak: www.10000architects.com

Kongre için uluslararası kayıtlar başladı: www.uia2011tokyo.com/en/registration

Bu icerik 4386 defa görüntülenmiştir.