361
EYLÜL-EKİM 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MEA ARCHITECTURA MEA CULPA

Le Corbusier'ye Güvenilmez*

Gürhan Tümer, Prof. Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü

* Yazı ilk kez, MİMARLIK’ın 291. (Ocak-Şubat 2000) sayısında yayımlanmıştır.

Ben diyorum ki: Eğer ağzınızın şaşkınlıktan bir karış açık kalmasını ve düş kırıklığına uğramayı istemiyorsanız, sakın ha pek fazla güvenmeyin Le Corbusier'ye.

Bunu boşu boşuna söylemiyorum. Elimde kanıtlar var. İşte onlardan bir­kaçı:

Memleketi olan La Chaux-de-Fonds'da, ona yardımcı olmak isteyen ho­cası ve adaşı Charles L'Eplattenier'den söz ederken, "Beni mimar yap­mak istedi. Bense mimarlıktan ve mimarlardan nefret ediyorum" demiştir ama, sonra bilindiği gibi dünyanın en ünlü mimarlarından biri olmuştur.

Şu sözler de onundur: "Locle bölgesinde bir ev yarışmasına girmeyi de­nedim. [...] Bu plan çok büyük zorluklarla yapıldı. Ben plan yapmayı bil­miyorum. [...] Doğurmak, bulmak gerekir. İki gün, on gün, on altı gün, ben ne bulabiliyorum, ne de doğurabiliyorum." Peki o zaman, Villa Savoye'un planını kim çizdi, Ronchamp'ı kim doğurdu?

Ronchamp dedim de aklıma geldi: Le Corbusier bu eğri çizgili, yumuşak biçimli şapeli yaparken, bir yandan da düz çizginin, dik açının türküsü­nü çığırmıyor muydu?

Ya peki, o tüy gibi hafif Villa Savoye'un mimarının, aynı zamanda şu re­simde görülen, kocaman absidli, masif tuğla duvarlı Villa Schwob'un da mimarı olmasına ne dersiniz?

Ben, işte bütün bu nedenlerden dolayı Le Corbusier'ye fazla güvenmem. Ama onun, "Türk Villası" olarak da bilinen bu hantal villasını, aykırı bir bina, yani bir MEA ARCHITECTURA, MEA CULPA olduğu için severim.

Bu icerik 4062 defa görüntülenmiştir.