361
EYLÜL-EKİM 2011
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARİ PROJE YARIŞMASI

Manisa Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi


Manisa Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Mimari Proje Yarışması, Manisa Belediyesi Başkanlığı tarafından serbest katılımlı, iki aşamalı, ulusal bir mimari proje yarışması olarak düzenlendi. Birinci aşamada değerlendirmeye alınan 116 projeden 10’u ikinci aşamaya geçmeye hak kazandı. İkinci aşamada ise 10 projeden 9'u değerlendirmeye alınarak, 5 ödül ve 4 mansiyon ödülü verildi.


DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Cengiz Ergün (Manisa Belediyesi Başkanı),

Azmi Açıkdil (Mimar, Manisa Bel. Bşk. Yrd.)

Zafer Ünal (Y. Mimar Müh., 1989–1994 Bel. Bşk.),

Ömer Yılmaz (Mimar, Arkitera Yöneticisi),

Ahmet Turan Köksal (Dr. Mimar, Zirve Ü.)

Müge Kuğu (Mimar, Manisa Belediyesi),

Ömer Selçuk Baz (Mimar, Uludağ Ü.)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Özcan Uygur (Y. Mimar)

Musa Aynuru (İnşaat Mühendisi)

Deniz Güner (Dr. Mimar, DEÜ)

Hüseyin Kahvecioğlu (Yrd. Doç.Dr. Mimar, İTÜ)

Enis Öncüoğlu (Mimar)

Mehmet Soylu (Y. Mimar)

Ahmet Turgut (Şehir ve Bölge Planlamacı)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Saniye Altay (Mimar, Manisa Belediyesi)

Hasan Özcan Çatma (Y. Mimar Müh.)

Fethi Nazım Obüs (İnşaat Mühendisi),

Burak Asiliskender (Dr. Mimar, Erciyes Ü.)

RAPORTÖRLER

İlayda Altınlı (Restoratör)

Volkan Arslan (Mimar)

Dinçer Dinçer (Mimar)


1. ÖDÜL

NUMAN KEREM PİKER mimar, MEHMET CAN ANBARLILAR mimar

Danışmanlar: Mustafa Adnan Öğüt, Cafer Aktürk, Belgin Pekcan

Yardımcılar: Erdem Tüzün, Yelta Köm, Deniz Önder, Cavidan Bayraktar, Mehmet Gören, Marta Marzsal


JÜRİ RAPORUNDAN

Proje, tasarım alanının kuzeyinde önerdiği ana yapının kendi içinde parçalanmışlığı ile birlikte bütünde oluşturduğu net kitlesel tavrı; zemin kotunda oluşturduğu geçirgenlik; kitleyi bütünleştiren ve yapının nitelikli bir mimari dile sahip olmasını sağlayan örtü ve çeper sistemi; üst kotlarda oluşturulan boşlukların düşey sirkülasyon ve kat bahçeleri ile birlikte ele alınışı; Mimar Sinan Bulvarı ve Avni Gemicioğlu Caddesi boyunca devam edip imar parsellerinin özelliği sonucu oluşan kentsel blok kurgusuna getirdiği alternatif yaklaşım; ana kitlenin güneyinde oluşturulan kent meydanı ve kent parkının sunduğu kullanım olanakları ve tasarım yaklaşımı ile kentin günlük yaşamında yeni bir sosyal ve kültürel odak oluşturma potansiyeli olumlu bulunmuştur. Projenin genel yaklaşımı ile çağdaş ve nitelikli bir yapısal çevre oluşturma konusunda net ve kararlı bir tutum içermesi övgüye değer bulunmuştur.


2. ÖDÜL

SEDEN CİNASAL AVCI mimar, RAMAZAN AVCI mimar

Danışmanlar: Evren Başbuğ, Dilşad Kurtoğlu, Turgut Şakiroğlu, Hamidreza Yazdani, Yüksel Konkan, Ekrem Evren, Kemal Güravşar

Yardımcı: Hüseyin Komşuoğlu


JÜRİ RAPORUNDAN

Mimar Sinan Bulvarı'na paralel ve bulvar çeperinde yer alan diğer yapılara göre ana taşıt yolundan daha geride tasarlanan belediye binasının plastik etkisi ile iyi bir algı oluşturması; hem pazar alanı hem de amfilerin ve belediye binasının çeperlerini oluşturduğu kentsel mekânın Kumludere Caddesi ve Avni Gemicioğlu Caddesi'nden gelen yaya akışına hem zemin olarak açılması; tasarım alanının doğusunda yer alan pazaryerinin, pazar olduğu günlerde kent meydanını rahatsız etmemesi; Avni Gemicioğlu Caddesi çeperinde yer alan sosyal kültürel birimlerin yol ile arasında yaya hareketlerine olanak sağlayacak şekilde geride planlanmasının hem cadde boyunca sıkışık sokak profilinde rahatlama sağlaması, hem de bu alanın kent meydanı ile bütünleşmesi; meydanı sınırlayan amfilerin uzantıları olan teraslar ile ikinci bir zemin oluşturulması; hem altında yer alan programları kısmen gizlemesi hem de belediye binasını vurgulayacak yüzeye olanak sağlaması olumlu bulunmuştur. Belediye binası giriş holünün mekânsal zenginlik ve derinliğe sahip olması, büro mekânlarının özelliklerine göre sistematik olarak çözümlenmesi, Meclis mekânının şeffaf bir yüzey ile dışa yansıması başarılıdır.


3. ÖDÜL

ONAR GERELİOĞLU mimar

Danışmanlar: Niyazi Parlar, İbrahim Köroğlu, Dağıstan Bekiroğlu, Ergun Gedizlioğlu

Yardımcılar: Vladimir Arsene, Silviu Chitu, Stefan Catalin, Marinela Petrina Pasca, Sinziana Nicolae, Mihaela Vasilescu Guiu, İona Tanasie


JÜRİ RAPORUNDAN

Özellikle pazaryeri mekânı için önerdiği kararlı yapısal çözüm ile dikkat çekici bir öneri niteliğindedir. Yapısal programın genel olarak iki ana gruba ayrılması, bir grupta pazaryeri, ticari birimleri ve rekreatif işlevlerin yer alması, ikinci yapının ise belediye hizmet binası işlevleri ile diğer işlevleri içermesi, araziye yerleşim olanaklarını kısıtlamakla beraber, her iki kitlenin olgun ve nitelikli bir mimari dilinin olması projenin öne çıkan özelliklerindendir. Pazaryeri için önerilen üzeri kapalı mekân, iklimsel açıdan uygun ve sorunsuz alışveriş olanağı tanıması, pazarın kurulduğu günlerde yoğun yaya ve ve servis trafiğinin çevrede yaratacağı sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırması, diğer günlerde farklı kullanım olanaklarını yaratacak esnek bir yapılanmaya sahip olması nedeniyle başarılı bir öneri olarak değerlendirilmiştir.


4. ÖDÜL

AYHAN USTA mimar, GÜLAY KELEŞ USTA mimar, ALİ KEMAL ŞEREMET mimar

Danışmanlar: Gökhan Beşbaş, Şaban Bülbül, Özer Öztürk

 

JÜRİ RAPORUNDAN

Mimar Sinan Caddesi ve Kumludere Caddesi ile Barış Manço Meydanı tarafında yaratılan ikili meydan kurgusu ve bu meydanların akışkanlığı ve farklı işlevlere hizmet vermesi; kitlenin parçalanması ile oluşturulan meydan, sokak ve nişlerden oluşan dış mekân kurgusu; nikâh salonu ve kültürel birimlerinin mekânsal çözümlerindeki gelişmişlik; pazaryeri kapalı mekân çözümleri, ticari birim, kafeterya ve benzeri işlevlerin meydan ve dış mekânlarla ilişkisi, açık-yarı açık-kapalı mekân hiyerarşisinin kurgusu; Mimar Sinan Bulvarı üzerinde oluşturulan kitle kompozisyonu ve cephe algısı; meydanın alt geçit ile Barbaros Mahallesi’ne bağlanma arayışı projenin olumlu görülen yönleridir.


5. ÖDÜL

HAYRİ SİNAN BALCI mimar, NEJAT BALCI mimar

Danışmanlar: İsmail Eken, Barbaros Köreleroğlu, Mehmet Nazmi Kacar


JÜRİ RAPORUNDAN

Pazaryeri için önerilen çözümün genel mekânsal ve eleman düzeyindeki niteliği ve yaratacağı algı, dolaşım ve servis çözümlerindeki netlik, belediye hizmet binasının çözümleri, oluşturulan yeşil bant – protokol meydanı – pazar meydanı ayrışması olumlu bulunmuştur.


1. MANSİYON

BURÇİN CEM ARABACIOĞLU mimar, FERİDE PINAR ARABACIOĞLU mimar

Danışmanlar: İrfan Saydar, Mehmet Yiğet Tümer, Necati Öcal Çağlın

Yardımcı: Mustafa Adil Kasapseçkin


2. MANSİYON

DENİZ DOKGÖZ mimar, FERHAT HACIALİBEYOĞLU mimar, ORHAN ERSAN mimar

Danışmanlar: Cemal Coşak, Salih Emre Damar, Gökçe Haver Toprak

Yardımcılar: Ecem Öksüz, Deniz Coşkun


3. MANSİYON

TOLGA SAYIN mimar, YASİN ÇAĞATAY SEÇKİN mimar

Danışmanlar: Ebru Firidin Özgür, Onur Demir, Mustafa Salim Dinççağ, Baki Akyol, Ergun Gedizlioğlu

Yardımcılar: Emre Özdemir, Tuba Kılıç, F. Sinem Domaniçli, Birge Yıldırım, Ali Seifloo, Esra Sert, Deniz Eyyuboğlu


4. MANSİYON

SEÇKİN KUTUCU mimar, EBRU YILMAZ mimar, YONCA KUTUCU mimar

Danışmanlar: Selim Ardalı, Taner Kocaova, Namık Onmur

Yardımcılar: Ali Sakal, Nabi Hamdi Mortan, Burcu Koken, Deniz Serbest, Pelin Timurcan, Sinem Samancı, Berk Ekici, Ender Aydın

Bu icerik 6288 defa görüntülenmiştir.