367
EYLÜL-EKİM 2012
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Cami
    Doğan Kuban, Prof. Dr., Mimarlık Tarihçisi

YAYINLARKÜNYE

MİMARLIK'tan

N.Müge Cengizkan

2013, MİMARLIK dergisinin yayın hayatının 50. yılı. MİMARLIK, 1963 yılından beri yayımlanan, Türkiye’nin en uzun soluklu ve en yüksek tirajlı mimarlık dergisi olma özelliğini taşıyor. Derginin yayın kurulunda bu 50 yılı nasıl anlamlı kılacağımız üzerine tartışma ve değerlendirmeler yapıyoruz.

Mimarlar Odası Zeki Sayar Anma Programı’nda, Cumhuriyet dönemi tarihimizin en önemli belgelerinden Arkitekt dergisini 50 yıl yayımlayan Sayar ve eseri Arkitekt üzerinde çalışmıştık. Bu programın önemli kazanımlarından biri, 50 yıllık Arkitekt serisini web üzerinden (www.mo.org.tr/arkitekt) araştırmacılara açmak oldu. Buna paralel olarak MİMARLIK dergisini de webe taşımak üzere başlattığımız çalışmaları tamamlamak üzereyiz. Bugün 367. sayısına ulaşan ve 2003 sonrası sayılarına www.mimarlikdergisi.com adresinden ulaşılabilen derginin 1963’ten beri yayımlanan tüm içeriğine, Ocak 2013 itibariyle web sitesinden ulaşılabilecek.

Ayrıca bu sayıda duyurusunu bulacaksınız: MİMARLIK 50. yıl ilk sayısına özel bir kapak tasarımı için yarışma düzenliyoruz. Dergide yıllardır birlikte çalıştığımız grafiker arkadaşımız Nilgün Kara Babacan’ın tasarladığı logo da, bir yıl boyunca sayılarımızın kapağında yer bulacak.

Kolektif bir çabanın ürünü olan ve mesleki örgütlenmenin, meslek pratiğinin, mesleki eğitim ve toplumsal tartışmanın aynası olma görevlerini de yerine getiren MİMARLIK dergisinin 50. yılını hep birlikte kutlamak dileğiyle.

Bu icerik 3195 defa görüntülenmiştir.