427
EKİM-KASIM 2022
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK GÜNDEM

ANMA

GÜNCEL

ETKİNLİK

ULUSLARARASI GÜNDEM

TEHDİT ALTINDAKİ KÜLTÜR MİRASI

MİMARLIK-DEMOKRASİ-KATILIM

YARIŞMALAR

MİMARLIK KURAMI

KORUMA / YAŞATMA

KONUT

CUMHURİYET DÖNEMİ MİMARLIĞI

YAYINLAR

TEMA[S]
KÜNYE
MİMARLIK'tan

İstanbul Tozkoparan’dan İzmir Ege Mahallesi’ne kentsel dönüşüm haberleri hız kesmeden gelmeye devam ediyor. Bu sayının MİMARLIK Gündem’inde İclal Dinçer, Türkiye’de son yirmi yıldır süregelen kentsel dönüşüm politikalarına yakından bakarak geleceğe yönelik kritik sorular yöneltiyor. Bu soruların tartışılabilmesi için öncelikle dönüşüm politikalarının sosyo-ekonomik süreçleri gözeterek yapılandırılması, dönüşümün yalnızca mekânın yıkılarak yeniden yapılması gibi başlıklara indirgenmemesi gerektiği ise aşikar. Öte yandan sosyal devletin koruyup kollamakla yükümlü olduğu, buna rağmen rant okları üzerlerine çevrilen dar gelirli kesimler bu çarkta mağdur edilen taraf. Eğitim ve sağlık gibi pek çok temel hakkı sermayeye can suyu yapan iktidarın, barınma hakkıyla ilgili de farklı bir yol izlemediği açık.

Uluslararası sularda ise gündem “iklim”. Geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleşen Uluslararası İnsan Çevre Çalışmaları Birliği (IAPS) konferansında, iklim değişikliği çatısı altında yönetişim, sürdürülebilirlik ve tüketim kavramlarını yeniden tartışmaya açma çağrısı yapıldı. ICOMOS tarafından 18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü kapsamında 2022 yılı için belirlenen tema “kültürel miras ve iklim” oldu. Kültürel mirasın iklim eylemlerinde oynadığı önemli rol COP26’da da altı çizilen konulardan biriyidi. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik en temel eylemlerden birinin, mirasın sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerle kullanılması olduğu bir kez daha vurgulandı.

Bir başka coğrafyadan başlayarak sınırlar ötesine yayılan, cinsiyet rollerine ve ayrımcılığına karşı çıkan sesler gün geçtikçe yükseliyor. Elbette bu kitlesel protestoların odağında kadınlar olsa da direnişin köklenişi adaletsizliğe, yoksulluğa, nepotizme ve dayatmalara dokunuyor. Başka topraklarda benzer hikayeler... Çeşitliliğin güzelliğini yok etmeye çalışan, karanlığı dayatan, yaşamı fanus içine hapsettirenlere söylenecek ortak söz açık: “Aladdin’in cini lambadan çıktı.”.

Melis Özge Gayretli

Bu icerik 4350 defa görüntülenmiştir.