364
MART-NİSAN 2012
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Mimarlar Odası Van Depremi Hasar Tespit Raporu Açıklandı

21 Kasım 2011 tarihinde, Mimarlar Odası, Van Valiliği, Van Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası arasında yapılan bir protokol ile Van Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca yürütülen hasar tespiti ve sonrasında yapılacak diğer çalışmaların sistemli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak üzere kurumlar arası gönüllülüğe dayalı ortak çalışma gerçekleştirildi. Bu protokol ile deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarına başlayan Mimarlar Odası, hasar tespiti konusunda deneyimli, ayrıca afet ve hasar tespiti konusunda eğitim almış mimar üyelerinden gönüllü çalışmak isteyenleri “Mesleki ve Toplumsal Sorumluluğumuzu Yerine Getirmek Üzere Gönüllü Mimarlarla Van’dayız” çağrısıyla biraraya getirdi.

Bu protokol sonrası Oda tarafından Van ilinde 8 adet konteynerde bulunan çalışma ofisleri ve barınma birimleri ile Mimarlar Odası Afet Koordinasyon Merkezi oluşturularak hasar tespit çalışmalarına başlanıldı. 28 Kasım 2011 ila 25 Aralık 2011 arasında deprem bölgesinde gerçekleştirilen çalışma kapsamında, hasar tespit çalışmalarına katılmak üzere gönüllü mimarlardan oluşan ekipler 4 hafta boyunca birer haftalık zaman dilimlerinde bölgede görev yaptı. Organize edilen toplam 4 ekipte, 4 hafta boyunca 120 gönüllü mimar, 2'si mimar 4 daimi personel ve Genel Merkez bünyesinden organizasyon ve lojistik destek alarak tüm personeliyle görev yaptı. Katkılarından dolayı gönüllü çalışan tüm mimarlara Oda tarafından plaket ve sertifika verilildi.

Mimarlar Odası ekipleri Van Merkez, Cumhuriyet, Bahçıvan, Halilağa, Hafıziye, Selimbey, Cevdetpaşa, Hacıbekir, Şerefiye, Yenimahalle, Karşıyaka, Serhat, Fehim Arvasi, Hatuniye mahalleleri ile Muradiye İlçesi Ünseli Beldesinde tespit çalışmalarına katıldı.

AKOM’dan edinilen (resmî olmayan) bilgiye göre; Van İli Merkezinde, 29 Merkez Mahalle, 1 Organize Sanayi Bölgesi, 5 Bostaniçi Beldesi Mahallesi, 2 Erçek Beldesi Mahallesi olmak üzere toplam 37 mahallenin kesin hasar tespiti odaklı arazi ve icmal çalışmaları yapılmış, Mimarlar Odası ekipleri de 13 merkez mahallesi ve 1 beldede çalışmalara katıldı. Bölgede öncesinde yapılan incelemeler ve gönüllü hasar tespit çalışmalarının ardından hazırlanan Mimarlar Odası Van Depremi Hasar Tespit Raporu’nun tamamına www.mo.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Bu icerik 1473 defa görüntülenmiştir.